Војна хистерија на Западу: Зашто се милитаризује Европска унија
Шеф пољског Бироа за националну безбедност Јацек Севера предложио је покретање јавне расправе о враћању обавезног служења војног рока, док су раније сличне предлоге износили летонски председник Едгар Ринкевич и немачки министар одбране Борис Писторијус.
Писторијус је тако признао да ће се поновно увођење војне обавезе суочити са значајним уставним и структуралним изазовима, али је нагласио да ће "дебата о томе добити замах".
Немци, каже, морају да буду спремни на промену менталитета – јер дани дивиденди мира и ниских издатака за одбрану су прошли.
Слични разговори су у току у Француској и Британији, али тамошњи званичници још нису позвали на озбиљно разматрање повратка на универзалну војну обавезу.
Тако је шеф британског министарства одбране Грант Шапс у фебруару ове године рекао да Лондон не планира да ствара регрутну војску и да бкраљевина би таквој мери могла да прибегне само у случају светског рата.
Заузврат, француски министар оружаних снага Себастијан Лекорн назвао је обнављање обавезне војне бескорисним у садашњој реалности, и додао да би
Француска би могла да прибегне стварању добровољачког састава.
Он је рекао да ће војска експериментисати са кратким уговорима од четири до пет месеци како би добровољци стекли увид у војну професију и добили одговарајућу обуку. Након тога, ако буде потребно, моћи ће да остану у оружаним снагама или постану резервисти.
Према мишљењу аналитичара, расправе о враћању војне обавезе указују на распиривање војне хистерије на Западу.
"Ово, наравно, распирује ратну хистерију - у то нема сумње. Осим тога, покушавају да нас застраше таквом реториком – ЕУ је дефинитивно поставила такав задатак", каже главни истраживач Института Европе Руске академије наука Николај Межевич.
Аналитичар сматра да многе земље у ЕУ још нису спремне за трошкове везане за увођење војног рока.
У ЕУ су многи спремни да служе по уговору и добију добар новац. Али регрутацију у Европској унији данас не доживљавају позитивно. Осим тога, то је веома скупо.
"Чињеница је да им нико заиста не прети, па им ова регрутна служба није потребна. Али ако желе да направе ову грешку, онда их не треба зауставити. Нека се економски ослабе", наводи овај политиколог.
Водећи истраживач на Руском институту за стратешке студије Олег Неменски има нешто другачије гледиште. Према његовим речима, редовно објављивање саопштења о враћању војног рока припрема друштво да доноси "непопуларне одлуке".
"Није случајно да све ово доспе у штампу – то је припрема јавног мњења. Наравно, мало је вероватно да ће европске владе пристати на ово у блиској будућности. Али важно је да ЕУ не искључује такву перспективу. Значајан део политичке заједнице Европске уније сматра да је неопходно да се припреми за рат великих размера са Русијом и, у вези са тим, разматра програм убрзане милитаризације. Ово се односи на многе аспекте живота, укључујући војну службу", рекао је специјалиста у коментару за РТ.
Неменски је такође нагласио да је у Пољској и балтичким земљама јавно мњење већ припремљено за такву милитаризацију.
"Друштво у овим земљама, у поређењу са остатком ЕУ, најспремније је за такве одлуке, јер се тамо дуго одржава антируска хистерија. Страхови од скорог напада руске војске тамо су били распрострањени чак и деведесетих година прошлог века, тако да би становништво било наклоњено одлукама као што је увођење обавезног служења. Иако би наставак масовне мобилизације подразумевао и одлив становништва из ових држава", закључио је стручњак.