Свет

Коментар из Кине: Која је сврха посете Си Ђинпинга Србији, Мађарској и Француској

Према речима бившег министра спољних послова Живадина Јовановића, посета кинеског председника ће отворити нову фазу сарадње, са стандардима који одговарају стратешком свеобухватном партнерству
Коментар из Кине: Која је сврха посете Си Ђинпинга Србији, Мађарској и ФранцускојGetty © Kenzaburo Fukuhara/Kyodo News

Кинески председник Си Ђинпинг боравиће од 5. до 10. маја у посети Француској, Србији и Мађарској, на позив председника Француске Емануела Макрона, председника Србије Александра Вучића и мађарског председника Тамаша Суљока и премијера Виктора Орбана, пише "Глобал тајмс", медиј близак кинеским владајућим структурама.

Од ових посета, како је изјавила портпаролка министарства спољних послова Хуа Чунин, очекује се да ће преобликовати будућност односа Кине и Европе.

Како тврде кинески експерти, посета Си Ђинпинга ће омогућити даљи развој односа Кине и Европе у време када се заоштравају односи великих сила и показати да две стране могу да развијају обострано корисну сарадњу, која превазилази традиционалну геополитику.

То је први пут у пет година да кинески лидер посећује Европу.

Кинеско-српско партнерство се често истиче као пример одличне сарадње Кине и земаља Централне и Источне Европе, као и иницијативе "Појас и пут". Како је саопштио Лин, током посете Србији, Си ће разговарати са председником Србије Вучићем о билатералним односима и међународним и регионалним питањима од заједничког интереса.

Живадин Јовановић, који је члан Београдског форума за свет равноправних и који је од 1998. до 2000. године био министар спољних послова Савезне Републике Југославије, изјавио је за "Глобал тајмс" да очекује да ће током посете Сија бити потписан низ нових споразума. Према његовим речима, посета Сија ће отворити нову фазу сарадње, са стандардима који одговарају стратешком свеобухватном партнерству.

Неке европске земље понашају се лицемерно према Кини

Посета Мађарској се поклапа са 75. годишњицом кинеско-мађарских дипломатских односа. Си ће разговарати са премијером Орбаном о односима Кине и Мађарске, а ова посета ће, додао је Лин, подићи билатералне односе и обезбедити стабилност у иначе турбулентном свету.

Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто, који је прошле недеље посетио Пекинг, рекао је за "Глобал тајмс" да је "кинеско-мађарска сарадња успешна и да ју је неопходно наставити".

Мађарски министар спољних послова Сијарто оценио је да су акције које су неке европске земље предузеле против Кине "лицемерне". „Мислим да свако дубоко у срцу зна да Кина нуди огромну шансу, али многи од њих нису довољно храбри да о томе отворено говоре, јер су очекивања либералног мејнстрима потпуно другачија“, додао је Сијарто.

"Либерални мејнстрим" је од прошле године постала популарна реч, која одражава реторику Вашингтона о "одвајању од Кине". Али, "смањивање ризика од Кине" већ је ЕУ нанело велику штету.

Како је у понедељак рекао портпарол кинеског министарства спољних послова Лин Ђијан, Си ће са француским председником Макроном разговарати о односима Кине и Француске, као и Кине и ЕУ. Кина жели да унапреди стратешко партнерство са Француском и да потпише низ споразума у области нуклеарне енергије и пољопривреде.

ЕУ је највећи купац кинеских електричних возила. Бивши министар финансија Грчке и професор економије на Универзитету у Атини Јанис Варуфакис рекао је да је ЕУ "размажено дете које не признаје да недовољно инвестира, али за то криви Кину."

"ЕУ се игра са трговинским баријерама за увоз зелених технологија које не може да производи у Европи", додао је Варуфакис.

Варуфакис верује да ће Сијева посета европским владама дати прилику да покажу да могу да брину о сопственим интересима, уместо што следе наређења из Вашингтона.

Научни сарадник на Кинеском институту за савремене међународне односе Сун Кећин рекао је за да је сукоб Русије и Украјине натерао Европу да схвати своју огромну зависност од САД и да овај однос угрожава европску политику према Кини. Ако Европа настави да следи САД, остаће амерички вазал.

image