Како је обележен 1. мај: Широм света првомајски протести за радничка права

Први мај је обележен и у земљама региона, али као и у Србији, углавном првомајским уранцима, прославама и у мањој мери протесним шетњама у организацији синдиката

Радници и активисти широм света одржали су данас протесте поводом Међународног празника рада, захтевајући већа радничка права. Први мај је обележен и у земљама региона, али као и у Србији, углавном првомајским уранцима, прославама и у мањој мери протесним шетњама у организацији синдиката.

Турска полиција привела је око 210 људи који су покушали да протестују на тргу Таксим упркос владиној забрани првомајских скупова.

Неколицини представника трговачких синдиката дозвољен је прилаз споменику на том тргу који је посвећен жртвама инцидента од 1. маја 1977. године када је нападач отворио ватру на демонстранте окупљене на том месту.

Индонезија

Радници у Индонезији изразили су незадовољство новим Законом о отварању нових радних места који, како тврде, крши њихова права и захтевали су заштиту за мигрантске раднике у иностранству и повећање минималне зараде.

Намеравани ефекат спорног закона је да се "смањи бирократија", али радници тврде да се њиме праве повлашћени услови за предузећа, науштрб права радника, пише Ројтерс.

Јужна Кореја

У Јужној Кореји су се хиљаде радника окупиле у Сеулу и другим градовима, прослављајући првомајске празнике са намером да повећају критику прописа који су, како оцењују, противни правима радника.

Лидер Корејске конфедерације трговачких синдиката Јанг Кјунг Су изјавио је да су "у претходне две године, под владом Јун Сук Јеола, животи радника пали у очај".

Демонстранти су критиковали вето који је Јун уложио у децембру на закон којим се ограничава право компанија да траже одштету од синдиката због њихових штрајкова и оптужили га да се његова влада сувише оштро понела према протестима возача камиона 2022. године.

Јапан

Више од 10.000 радника окупило се у данас и у Јапану у парку Јојоги, захтевајући повећање плата у складу са растом цена, а из Националне конфедерације трговачких синдиката је речено да су "све мање плате ставиле јапанске раднике у тешке животне услове и прошириле неједнакости у примањима".

У филипинској престоници Манили стотине радника и левичарских активиста одржали су протест, захтевајући повећање плата и сигурност запослења због све већих цена хране и нафте, а полиција за разбијање демонстрација је зауставила њихов марш када су се приближили председничкој палати.

Грчки радници траже плате као у ЕУ

Стотине грчких радника марширало је данас у Атини тражећи повећање плата које би их приближио просечним платама у ЕУ. Капетани бродова и возачи аутобуса и метроа придружили су се двадесетчетворочасовном штрајку на који су позвали највећи грчки синдикати из јавног и приватног сектора поводом Међународног празника рада.

Грчки радници захтевали су повећање плата које би надокнадио ранија смањења која су уводиле претходне владе, одбацујући овогодишње повећање, прво у 14 година, тврдећи да није у складу са њиховим кумулативним падом од 40 одсто у претходној деценији.

Због штрајка су измењене аутобуске линије, док су бродске у потпуности укинуте. Наводи се да у протестима учествују и левичарске партије - опозициона Сириза и странка бившег грчког министра финансија Јаниса Варуфакиса МеРА 25.

Русија

У празничној поворци посвећеној Првом мају у Москви је учествовало више од пет хиљада људи, преносе РИА Новости. У костимираној паради "Мај! Рад је кул!" учествовали су ветерани, активисти руских студентских група, послодавци, омладинске организације, спортисти, космонаути, уметници и млади.

У Србији разговори о проблемима радника

Савез самосталних синдиката Србије је, различитим манифестацијама, обележио 1. мај у више градова Србије, где су код штандова на отвореном и на трговима, разговарали са грађанима о проблемима радника у Србији.

Скуп "Удружимо се у борби за радничка права" је одржан на Ади Циганлији, док је Уједињени грански синдикат (УГС) "Независност" организовао скуп на платоу на Славији, поред споменика Димитрија Туцовића, једног од првака социјалдемократије у Србији.

Председница УГС "Независност" Чеданка Андрић изјавила је да су се окупили у част оних који су преминули на својим радним местима.

"Само у прошлој години њих 42 је погинуло на послу, а више од 800 људи доживело је тешке повреде на раду", нагласила је Андрић.

Како је навела, већ годинама на десетине њихових колега премине на раду, а нико не сноси одговорност.

"Данас се сећамо и њих. Дошли смо да кажемо шта је оно што ми тражимо. Требају нам функционалне институције, требају нам судови у којима радни спорови не трају по пет година", рекла је Андрић.

Већина радника и ове године је празник искористила за одмор и одлазак на неко од излетишта широм Србије, која су била пуна.

У региону шетњe, бесплатни пасуљ и штруклe

У Сарајеву су протестну шетњу организовали Синдикат радника трговине БиХ и Синдикат металаца ФБиХ. Окупљање је почело пред зградом Парламентарне скупштине БиХ, а потом је један број радника шетњу наставио према седишту Делегације ЕУ, други према Влади Федерације БиХ.

Мото Првомајског марша у Сарајеву је "ЕУ – Идемо ли, или је готово? Да ли и кад почиње бољи живот за раднике у БиХ".

Један од захтева учесника марша је, између осталог, намера да учествују у процесу преговора о прикључењу БиХ Европској унији, указујући на потребу усклађивања домаћег законодавства са ЕУ директивама и кроз повећање минималне плате. Синдикат металаца ФБиХ тражи хитно повећање плата због, тешког материјалног положаја.

За то време улице Бањалуке су биле пусте. Судећи према броју присутних на скупу на Тргу независности у Подгорици, где је Унија слободних синдиката (УС СЦГ) уместо традиционалном шетњом, Први мај обележила двосатном манифестацијом под слоганом "Дан отпора, не одмора", чини се да су се грађани Подгорице ипак одлучили за одмор.

Првомајски марш и ове године је изостао у Загребу, а на традиционалну прославу у парку Максимир од јутра су пристигли грађани на бесплатни пасуљ и штрукле. Уз пригодан музички програм, присутнима се обратио градоначелник Томислав Томашевић. СДП-овци су грађанима делили црвене каранфиле. Једини који су се окупили захтевајући своја права су били синдикалци Препорода који су делили летке у којима су упозорили на незадовољство помоћника у настави.

Председник Независних хрватских синдиката (НХС) Крешимир Север изјавио је да ове године није организован Првомајски марш, јер искуство показује да хрватско друштво, за разлику од, на пример, немачког, не показује интересовање за радничке акције.

Првомајски протест одржан је у Скопљу, а Савез синдиката је изнео конкретне захтеве будућој влади. Они траже повећање зарада у приватном и јавном сектору, минималну зараду од најмање 450 евра у првих 100 дана нове владе и надокнаду трошкова топлог оброка у износу 20 одсто од просечне зараде.