Кина убрзано шири нуклеарни арсенал
САД и Русија су далеко највеће нуклеарне силе, које поседују готово 90 одсто светског нуклеарног оружја, док је Кина последњих месеци ширила свој нуклеарни арсенал "брже од било које друге земље", наводи се у годишњем извештају Стокхолмског међународног института за истраживање мира (СИПРИ).
У документу се, међутим, наводи да и друге нуклеарно наоружане земље такође модернизују своје оружје за масовно уништење и повећавају број оперативних нуклеарних бојевих глава које су им на располагању.
Али, Кина "повећава свој нуклеарни арсенал брже од било које друге земље", каже Ханс М. Кристенсен, виши сарадник СИПРИ-јевог програма оружја за масовно уништење.
Налази СИПРИ-ја, наиме, показују да је нуклеарни арсенал Пекинга порастао са 410 на 500 бојевих глава између јануара 2023. и јануара 2024. године
У одвојеном извештају америчког Министарства одбране прошлог октобра закључено је да је Кина "поседовала више од 500 оперативних нуклеарних бојевих глава од маја 2023. – и била на путу да премаши претходне пројекције".
Пентагон је тада предвидео да ће овај број до 2030. године вероватно премашити 1.000.
Али, док Пекинг наводно има 24 нуклеарне бојеве главе у високој оперативној приправности, тај број у случају Русије и САД износи и по више од 1.700.
У извештају се закључује да би "Кина потенцијално до краја деценије могла да има најмање онолико интерконтиненталних балистичких ракета колико Русија или САД", иако се очекује да ће њене залихе нуклеарних бојевих глава и даље остати много мања од залиха било које од ове две земље.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао је да државе чланице разговарају о вађењу више нуклеарних ракета из складишта и стављању у стање приправности. Он је навео да су уочене претње које долазе из Русије и Кине, и инсистирао на томе да војни блок који предводе САД треба да пошаље јасну поруку у вези са сопственим нуклеарним капацитетима Москви и Пекингу.