Економија

Буђелар, али без пара: Шта ћемо чувати у дигиталном новчанику?

Директор Канцеларије за ИТ и е-Управу Михаило Јовановић je изјавио да би ова услуга прво требало да буде омогућена за возачку дозволу и картицу здравственог осигурања
Буђелар, али без пара: Шта ћемо чувати у дигиталном новчанику?Getty © Oscar Wong

Услуга дигиталног новчаника који подразумева чување личних докумената у електронској форми биће доступна у Србији до краја 2025. године, а најпре би требало да буде омогућена за возачку дозволу и картицу здравственог осигурања, изјавио је данас директор Канцеларије за ИТ и е-Управу Михаило Јовановић.

Јовановић је навео за РТС да се ради на томе да грађани у потпуности пређу на коришћење мобилних апликација када је реч о административним услугама. Додао је да ће е-Управа прилагодити све апликације.

Када је реч о дигиталном новчанику, Јовановић каже да је то иницијатива која се спроводи на нивоу Европске уније и да ће она омогућити грађанима да чувају своја документа у електронској форми.

Пре свега, то би, како најављује, до краја године требало да буде омогућено за возачку дозволу и картицу здравственог осигурања, а очекује се да ће то касније бити омогућено и за личну карту и пасош.

Према његовим речима, увођење те услуге зависи и од Европске уније, колико ће Брисел брзо прилагодити своје системе. Указује на то да ће грађанима који не желе документа у електронском облику, бити омогућено да она остану у физичком. Ипак, Јовановић саветује да је много сигурније имати документа у дигиталном новчанику.

"То парче пластике може да се изгуби, може неко и да украде и да га злоупотреби. А у мобилном телефону је ипак то сигурније, јер користимо различите методе пријављивања на те мобилне апликације које подразумевају два фактора. Дакле, морате да потврдите свој идентитет и то је много безбедније и сигурније", наглашава Јовановић.

У Србији је 2,4 милиона грађана регистрованих на порталу е-Управа, који користе више од 350 различитих електронских услуга.

Претња по приватност грађана?

Подсетимо, када је Европски комесар за унутрашње тржиште Тјери Бретон прошле године објавио да је постигао договор са европосланицима о креирању "новчаника дигиталног идентитета", који би грађанима Европске уније омогућио да имају "безбедан интернет идентитет до краја живота", наишао је на негодовање појединих европосланика. 

Они су изразили забринутост да би централизована дигитална "лична карта" могла да угрози право Европљана на приватност, навео је "Браунстоун институт".

У писму које је потписало више од 500 "стручњака за сајбер безбедност, истраживача и организација цивилног друштва из целог света", упозорено је да ће предложени прописи о дигиталној идентификацији смањити, а не побољшати дигиталну безбедност грађана.

Али Бретон, као један од водећих архитеката тог пројекта, тврди да "новчаник има највиши ниво безбедности и приватности", док председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен инсистира да је то "технологија у којој можемо сами да контролишемо који подаци се користе и како."

У пракси, било би крајње наивно претпоставити да дигитална паневропска "лична карта", коју контролише централизована бирократија, неће, пре или касније, бити искоришћена за "терање" људи да се придржавају политика које су фаворизоване од стране моћника.

image