Економија

Више од 100 британских компанија признало да крши антируске санкције

Последице антируских санкција осећају се и у Великој Британији, будући да је Русија далеко више интегрисана у светску економију, него друге санкционисане земље попут Ирана и Северне Кореје
Више од 100 британских компанија признало да крши антируске санкцијеGetty © Chris McGrath/Getty Images

Више од 100 британских компанија признало је кршење британских санкција Русији уведених након почетка руске војне операције у Украјини.

Укупно 127 компанија је добровољно открило кршење санкција влади Уједињеног Краљевства од 17. маја, према захтеву за слободу информација који је поднет британском Министарству финансија, а у који је имао увид "Фајненшел тајмс".

Последице антируских санкција "оштро се осећају" ван саме Русије, каже Стејси Кин, сарадник за финансијски криминал адвокатске фирме Пинсент Мејсонс која је поднела захтев министарству.

Како наводи, Русија је далеко више интегрисана у светску економију од других санкционисаних земаља попут Ирана и Северне Кореје, а размере санкција представљају велики изазов за британске фирме.

Компаније треба да размотре признавање кршења санкција како би потенцијална казна била блажа, додаје Кин. Казне се крећу од писма упозорења до новчане казне или кривичног гоњења. Новчане казне немају ограничење, напомиње британски лист.

Размере економске повезаности Велике Британије и Русије у разним индустријама показале су се прошле године када је фудбалски клуб "Челси" упао у кризу након што је санкционисан његов тадашњи власник Роман Абрамович, напомиње "Фајненшел тајмс".

Велика Британија је санкционисала више од 1.600 појединаца од фебруара 2022.

Руски званичници су у више наврата истицали да санкције нису постигле жељени ефекат, већ да често шкоде и онима који их намећу.

У ауторском чланку за "Њузвик", бивши шеф америчке мисије у Саудијској Арабији Дејвид Рандел и некадашњи саветник Централне команде САД Мајкл Гфелер, који је 15 година служио у источној Европи и Совјетском Савезу, упозорили су да се Европа, уводећи ембарго Русији, лишила приступачне хране и јефтиних енергената, што је довело до пораста цена на Старом континенту, као и застоја привредног раста.

image