На децембарским рачунима и дуг за плаћен гас, Бајатовић: У питању је "књиговодствена заврзлама"
Директор "Србијагаса" Душан Бајатовић изјавио је данас да се код децембарских рачуна за гас, на којима стоји и ставка дуга из октобра, што је збунило потрошаче који су рачун за октобар већ платили, ради о "књиговодственој заврзлами" насталој зато што пошта није радила, и додао да ће рок за плаћање бити продужен до 31. јануара, и обећао да нико од потрошача неће бити оштећен.
Он је подсетио да "Србијагас" има уговор са "Поштом Србије" и да нису постојали услови, јер пошта није радила и нису могли да доставе рачуне на време.
"Пошто је валута била 15. октобар или 15. новембар за октобарске рачуне, а ми нисмо доставили те рачуне, нисмо могли тим људима да обрачунамо камату, а били смо дужни по пословним политикама и по закону. Ми смо онда продужили валуту за октобарски рачун до децембра и шта се онда десило – онај ко је платио октобарски рачун, ми смо то књижили, јер не можемо другачије, мора камата да се обрачуна као преплата", рекао је Бајатовић.
Објаснио је о чему се ради и на примеру.
"Рецимо, ви сте у октобру потрошили 3.000 динара, ми вам за новембар обрачунамо 10.000 динара, али пошто сте у преплати, још није валута за октобар, ми вам умањимо тај рачун за оне 3.000 динара, па ви платите 7.000", навео је Бајатовић и рекао је да ће се са издавањем децембарских рачуна све нивелисати.
Нагласио је да ниједан корисник неће бити оштећен "ни за једну пару" и да се све у вези са рачунима за гас може видети на сајту "Мој Србијагас".
Из Русије стиже 11 милиона кубика дневно
Говорећи о снабдевању гасом, Бајатовић је рекао да је најважније да из Русије стиже 11 милиона кубних метара гаса дневно, да "Србијагас" у залихама има 381 милион кубних метара, док се потрошња креће између 14 и 15 милиона.
"Ми немамо проблем са количинама. Све залихе су плаћене, мислим да нећемо ни користити 'Банатски двор'. То значи да ћемо и у току ове године имати практично вишка гаса. Ми нисмо угрожени, производимо електричну енергију, сви раде максимално, сви троше максимално, ко год жели да има гас, биће му обезбеђен", истакао је Душан Бајатовић.
Када је реч о цени гаса, Бајатовић је нагласио да је реч о берзанској роби и да не може да се зна каква ће цена бити у другом кварталу. Он је рекао да је сад цена 350 долара на берзи, 310 долара по дугорочном уговору и да "све функционише".
Истакао је да 1. маја, када се заврши грејна сезона, треба да се направи пресек, да се зна по којој цени се набавља гас, као и да ће се вероватно у септембру знати по којој цени ће се плаћати гас, пошто ће тада бити потписани уговори.