Беч: Отворена свечана aкадемија поводом обележавања 160 година од смрти Вука Стефановића Караџића
У Бечу је отворена свечана aкадемија поводом обележавања 160 година од смрти Вука Стефановића Караџића.
Академију је отворио министар без портфеља задужен за дијаспору Ђорђе Милићевић и поручио је да "Вукова мисија живи и даље кроз сваког појединца и породицу која негује ћирилицу".
Милићевић је навео да је обележавање ове годишњице прилика да се подсети на значај који је Вук Стефановић Караџић имао за српски језик, културу и идентитет – не само за Србију, већ и за све Србе који живе ван њених граница.
"Његова борба за реформу језика, стварање народног писма и прикупљање народних песама и прича учинили су да српски језик и култура буду разумљиви, доступни и очувани за генерације широм света. Вуков рад је омогућио сваком Србину, без обзира где живи, да има богату језичку и културну баштину, која нас повезује без обзира на границе", рекао је он.
Према његовим речима, у свету где су Срби често део различитих култура, српски језик и ћирилица, које је Вук реформисао, постали су кључни алати за очување идентитета у дијаспори.
Нагласио је да су они начин да се Срби осећају повезани са својим пореклом и да деца рођена ван Србије осете део те повезаности.
Кроз учење српског језика и писма, навео је, као и кроз проучавање Вукових народних песама и прича, Срби где год да живе негују осећај припадности и љубави према својој култури.
Додао је да је Вуков рад дао могућност да сваки Србин може лако да приступи свом језику и традицији, стварајући везу која превазилази географску удаљеност.
За Србе који живе у расејању, како је навео, ћирилица је додатно важна јер им помаже да остану повезани са домовином и својим коренима.
Поред министра Милићевића, академији је присуствовао и Златан Кокић, министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске.