Нереди у Француској након победе над Мароком: дуга историја (не)интеграције
Један четрнаестогодишњак страдао је у инциденту који се догодио синоћ у Монпељеу, након победе Француске над Мароком у полуфиналној утакмици Светског првенства у фудбалу.
Према наводима префекта у области Еро у јужној Француској, младића је покосио аутомобил, након чега је пребачен у болницу где је подлегао повредама, пише у саопштењу објављеном на Твитеру.
📣 Communiqué du préfet de l’#Hérault Hugues Moutouh ⤵️#Montpellierpic.twitter.com/Sc7L0jeNs7
— Préfet de l'Hérault 🇫🇷 (@Prefet34) December 14, 2022
На друштвеним мрежама појавиле су се слике инцидента на којима се види група младих људи, навијача мароканског тима, како окружује бели аутомобил на једној авенији, са чијег прозора се вијорила француска застава. Возило је нагло кренуло, направило полукружни окрет и ударило младића пре него што се удаљило, пише "Фигаро".
#FRAMAR - Un drame a eu lieu lors des célébrations pour la victoire de la France contre le Maroc en demi-finale de la Coupe du monde de football. Un jeune garçon, âgé de 14 ans, est mort percuté par une voiture dans les rues de Montpellier. pic.twitter.com/zedqabDJmt
— 20 minutes (@20minutesOnline) December 15, 2022
Возач је побегао, а возило је заплењено у близини места несреће, наводи се у саопштењу префектуре.
Посланица Нове народне еколошке и социјалне уније Натали Озиол написала је на Твитеру да се инцидент догодио у популарној четврти Ла Пајад и да жали што се "спортски догађај завршио апсолутном трагедијом".
J'apprends le décès du garçon de 14ans fauché dans le quartier de la #Paillade à #Montpellier. Immense tristesse, un événement sportif s'achève en drame absolu.Je présente mes condoléances à la famille et je me tiens à leur disposition. https://t.co/YzMfqSkoHy
— Nathalie Oziol (@NathalieOziol) December 14, 2022
Тензије широм Француске
Ситуација пред сусрет Француске и Марока била је веома напета широм Француске. Према листу "Монд", на улицама су биле десетине хиљада људи: око 2.500 хиљаде у Бордоу, око 3.000 у Ници итд.
На улицама је било 10.000 полицајаца и припадника жандармерије, од чега 5.000 само у региону Париза, од чега 2.500 хиљаде на Јелисејским пољима, где се окупило око 25.000 људи.
На друштвеним мрежама осванули су бројни снимци сукоба мароканских и француских навијача, на којима се виде експлозије, бакље и нереди у многим градовима, попут Париза, Нице, Монпељеа итд.
14/12/2022 Montpellier 🇫🇷.French vs Moroccans in Montpellier after the match pic.twitter.com/JJ2HLCZ2WH
— 𝐂𝐚𝐬𝐮𝐚𝐥 𝐔𝐥𝐭𝐫𝐚 𝐎𝐟𝐟𝐢𝐜𝐢𝐚𝐥 (@thecasualultra) December 14, 2022
"Фигаро" преноси саопштење Министарства унутрашњих послова да је ухапшено 266 особа широм Француске, од чега 145 особа у Паризу. Ту спада и група од око 40 људи "блиских ултрадесничарима", која је ухапшена због недозвољеног ношења оружја, са очигледним циљем да се физички сукоби са противничким групама.
Нереди и у Бриселу
Око стотину навијача приведено је синоћ и у Бриселу због нереда који су избили након што је Мароко изгубио од Француске, јавила је агенција Белга, позивајући се на полицијске изворе.
Навијачи су приведени због ремећења јавног реда и мира, оштећења два полицијска возила и поседовања забрањеног ватромета, јавила је агенција рано јутрос.
Снимљен је и моменат када један Белгијанац скида заставу Француске са балкона, како би се смирила маса Мароканаца на улици.
🇲🇦🇫🇷 A man removes his French flag after the defeat of Morocco. #FRAMAR#Brusselspic.twitter.com/Qc5rd1b0QY
— Yassin Akouh (@Yassin_Akouh) December 14, 2022
Колонијална прошлост
Готово ратно стање на улицама западноевропских градова пре и после утакмице Француска-Мароко има неколико узрока.
Француска је контролисала ову северноафричку земљу као протекторат више од четири деценије у првој половини 20. века, па је за многе становнике афричког континента ово био "симболични рат". Победа у том "рату" донела би неку врсту катарзе и исправљања историјске неправде, што се, на велику жалост Марока - па и целог "глобалног југа"- није десило.
Ипак, прича о колонијализму иде и у другом смеру, па се многи Французи већ дуги низ година прибојавају да ће бити покорени миграцијама из афричких земаља. Према званичној статистици, у Француској има нешто мање од 800.000 људи мароканског порекла, а питање (не)интеграције изазива озбиљне тензије у политичком и друштвеном животу Француске.
Пандорина кутија
Иако се поједини труде из петних жила да прикажу француско друштво као добар пример суживота, за многе је Пандорина кутија отворена још 2005. Те године, у радничком насељу у предграђу Париза избили су немири након што су седамнаестогодишњи Зајед Бена и петнаестогодишњи Боуна Траоре страдали, док су се крили од полиције у трафостаници.
Протести су захватили читаву земљу, а заправо су били прилика да се излије сав бес француских предграђа због акумуллиране економске и друштвене неправде.
Расправу о томе да ли се неке мигрантске групе могу уопште уклопити у друштво подгрејали су и терористички напади у Паризу 2015. године, за које је одговорност преузела Исламска држава.
Иако и сама француска фудбалска репрезентација има многе играче афричког порекла и делује као охрабрење и путоказ за уклапање различитости, ситуација на улицама показује нешто друго: да је фудбал најважнија споредна ствар на свету, а да политика и економија и даље владају светом.