Свет

Мир виси о концу: Хоће ли поново букнути пожар на Блиском истоку? | Дан увече

Правник и аналитичар Александар Ђекић истиче да му се чини да се налазимо на истом месту и додаје да "оно што се дешава на терену не показује знаке смиривања ситуације на Блиском истоку". Новинар портала Принцип.инфо Ненад Пекез сматра да се Американци налазе у стању панике и ћорсокаку и да ништа не могу да учине да побошљају своју позицију.
Мир виси о концу: Хоће ли поново букнути пожар на Блиском истоку? | Дан увече© РТ Балкан

Мастило на потписима се још није ни осушило, а неповерење је већ старије од самог договора.

Док једни мере речи, други мере снагу - и нико не спушта гард. Ормуски мореуз и Либан, две тачке у којима се одлучује хоће ли предах потрајати или бити само увод у нешто горе.

О судбини мира између САД и Ирана за "Дан увече" говоре Александар Ђекић, правник и аналитичар, и Ненад Пекез, новинар портала Принцип.инфо. 

Када је реч о помаку ка миру, Ђекић истиче да му се чини да се налазимо на истом месту и додаје да "оно што се дешава на терену не показује знаке смиривања ситуације на Блиском истоку".

"Проблем када је реч о преговорима је што ми не знамо коме да верујемо. Добијамо опречне информације од САД, Ирана и Израела. Проблем је што ниједна од страна не улази искрено у преговоре. Америчка страна жели да смири сукоб док се не заврше њихови парламентарни избори (на средини мандата). Након тога ће се они вратити у пуну ескалацију", сматра Ђекић.

Он указује да договор није још постигнут и да је реч само о меморандуму о разумевању.

"Тек треба да се договара о техничким стварима, о Ормуском мореузу, Хезболаху, Либану, шта ће бити са иранским новцем који је залеђен, а ниједну ствар немамо договорено. Време одмиче. А кад узмемо у обзир и Израел, видимо да сигурно неће доћи до смиривања", указује Ђекић.

Иран треба да приђе већој сарадњи са Русијом и Кином, сматра Ђекић и оцењује да ће верује да ће "Иранци, као и Американци искористити ово полувреме да се наоружају и припреме за наредни период". Истиче да додатно компликује преговоре то што не постоји неповерење између две стране и што нема никаквих гаранција.

"Посматрајући тачке меморандума, указује се да је Америка претпрела пораз. Али, управо је то најопаснији потез, јер не постоји ниједна гаранција. И то Иранци знају. Јер, не постоје гаранције да Америка неће извршити напад. Она ће период примирја користити да би обновила залихе", истиче Ђекић.

С друге стране, Пекез сматра да се Американци налазе у стању панике и ћорсокаку и да ништа не могу да учине да побошљају своју позицију. 

"Покушавају да санирају штету. Имају опцију да меморандум испоштују до краја. Услови које је Иран издиктирао, много су више повољнији за Иран. Американци имају опцију да ескалирају у потпуности, али онда ће се одужити преговори и Иран ће добити легитиман разлог да се потпуно окоми на Ормуски мореуз. САД се надао да ће тим меморандумом да намаме Иран да у потпуности нормализује саобраћај у Ормуском мореузу и онда би Американци у наредних 60 дана могли да ојачају и поново да ескалирају. Ово ће се претворити у дугорочне преговоре, имајући у виду да су преговори са Ираном били дуги", наводи Пекез.

Он истиче да се Иран успешно води принципима реципроцитета.

"Американцима остаје да шире пропаганду и представу како Иран крши примирје како би могли да наставе да нападају. Мислим да ће за сада напади бити нижег интензитета", сматра Пекез.

Американци су у незавидијој позицији, оцењује Пекез и навод да су "сви схватили да су они поражена страна".

На питање да ли верује да меморандум има неку будућност, Пекез објашњава да је у овом тренутку, реч о договору о томе да две стране могу да разговарају и колико су спремни за уступке.

"Фокусирали су се на отварање мореуза. Иран је чврст јер им је ту највећа преговарачка позиција. Истовремено, Американци се позивају на међународно право када је у пиатњу пловидба, а управо су Американци ти који крше све могуће конвенције у тим међународним водама. Знамо како блокирају Кубу, како су блокирали Венецуелу. Апсурдно је да се позивају на међународно право", закључује Пекез.

Live