
УЖИВО После новог напада САД на Иран, морнарица ИРГЦ гађала америчке војне циљеве

Иранска Исламска револуционарна гарда испунила је обећање од синоћ, да ће њен одговор на нови амерички напад на Иран бити "брз и одлучан". Морнарица Корпуса исламске револуционарне гарде (ИРГЦ) саопштила је јутрос да је извела нападе на америчке војне циљеве у региону као одговор на, како истиче, претходне америчке ваздушне ударе на подручја дуж иранске обале.

У саопштењу је наведено да су акције биле усмерене на локације распоређивања америчких снага у региону и да представљају одговор на, како тврди Техеран, "континуирано кршење обавеза САД", пренео је портал Прес ТВ.
ИРГЦ је навео да су америчке снаге извеле нападе позивајући се на инцидент са бродом који је, према америчким тврдњама, наводно пловио неовлашћеном рутом кроз Ормуски мореуз.
Амерички председник Доналд Трамп окарактерисао је нападе иранских дронова на бродове у Ормузу као "кршење споразума о прекиду ватре" Техерана и Вашингтона, а на које су САД одговориле ударима на Иран.
Међутим, неименовани амерички званичник рекао је за Си-Ен-Ен да последњи амерички удари не наговештавају повратак великим борбеним операцијама, барем за сада.
Амерички државни секретар Марко Рубио саопштио је да је потписан трилатерални оквирни споразум након пете рунде дипломатских преговора у Вашингтону о окончању израелско-либанског сукоба.
"Оквирни споразум отвара пут за Либан да поврати своју сувереност, да се разоружа Хезболах и размонтира његова инфраструктура", рекао је Рубио.
Премијер Бенјамин Нетанјаху је, у видео-обраћању, поздравио потписивање споразума.
Посланик из редова Хезболаха Хасан Фадлалах се касније огласио и рекао да Хезболах одбацује споразум Израела и Либана о прекиду ватре. Он је упозорио да либанске власти неће бити у стању да спроведу споразум, осим ако, уз подршку САД, "не крену у грађански рат".
Све о ситуацији на Блиском истоку можете да пратите у блогу на РТ Балкан.
27. јун 2026 • 09:49
09:49
Министарство здравља Газе: Од почетка израелских напада убијено најмање 73.043 ПалестинацаМинистарство здравља Газе саопштило је да је најмање 73.043 Палестинаца убијено у Гази од почетка израелских напада, у октобру 2023. године.

Ahmad Hasaballah/Getty Images / Getty Међу њима, 1.031 особа је убијена од примирја у октобру 2025. године, док је 3.309 других повређено од тада.
Министарство је саопштило да је укупно 173.417 Палестинаца повређено у израелским нападима.
09:44
Протести у Бејруту због споразума са Израелом: Хезболах упозорио на грађански ратУ Бејруту су избили протести због потписивања оквирног мировног споразума између Либана, Израела и САД у Вашингтону који не укључује Хезболах.
Демонстранти су се синоћ окупили на улицама машући заставама Хезболаха и Ирана, а наоружане присталице Хезболаха возиле су се у колонама возила, док су државне трупе распоређене по престоници постављале контролне пунктове.

Посланик Хезболаха у парламенту Хасан Фадлалах упозорио је на то да влада неће бити у стању да спроведе споразум, осим ако уз подршку САД не уђе у грађански рат.
Према споразуму потписаном у петак, Израел и Либан су потврдили "право сваке државе да постоји у миру" и изразили намеру да закључе трајни мир.
Хезболах је, међутим, захтевао да Израел потпуно повуче своје трупе из јужног Либана.
Више информација можете прочитати у одвојеној вести.
08:02

07:40
Венс: На насиље ћемо одговорити насиљемПотпредседник Сједињених Америчких Држава Џеј Ди Венс изјавио је данас да ће Вашингтон одговорити "силом" на сваки напад, након америчких удара на Иран изведених после инцидента са комерцијалним бродом у Ормуском мореузу.
Iran signed a ceasefire agreement. We have honored it. If they have disagreements about how the MOU is being applied, they can pick up the phone.
— JD Vance (@JDVance) June 26, 2026
But violence will be met with violence. https://t.co/VWnBS1PWaV"Ако им није јасно како се Меморандум о разумевању примењује, могу да позову телефоном", навео је Венс у објави на друштвеној мрежи Икс.
Он је поручио да ће "насиље бити одговорено насиљем".




