Мухамед Набхан: Рат у Ирану је променио Блиски исток

Израел не може стално да терорише суседе. Ако жели да живи у миру, мораће да се промени, оценио је бивши палестински амбасадор у Србији

Регион Блиског истока се променио, и док су САД научиле своју лекцију, Израел тек треба да се тргне из илузије у којој живи, каже Мухамед Набхан, бивши амбасадор Палестине у Србији.

Гост емисије "Право на реч" на телевизији РТ Балкан оценио је да преговори САД и Ирана могу да доведу до трајног мира на Блиском истоку, али могу и да буду куповина времена за нови сукоб.

"Ја сам од оних који верују да су САД научиле неку лекцију и стекле искуство да овај регион није онакав какав је био, а ни САД нису онакве какве су биле."

Истиче – рат је променио Блиски исток. "Ситуација се дефинитивно променила, и државе се сада питају где су у овом новом поретку", рекао је Набхан и подсетио да су се недавно састали министри великих муслиманских држава – Турске, Саудијске Арабије, Египта и Пакистана, што може да доведе до стварања новог муслиманског блока који није у конфронтацији са Ираном и који, политички гледано, може да буде "противтег" Америци.

Са друге стране, Набхан не мисли да је израелски премијер Бенјамин Нетанјаху научио лекцију из рата са Ираном.

"Он још увек није научио лекцију и увек ће покушавати да саботира преговоре", рекао је Набхан и додао да "Нетанјаху игра улогу локалног силеџије и играће је до краја, зато што је овде реч о његовом политичком животу. Ако дође до примирја биће и повлачења Израела с југа Либана, из Газе, са Западне обале и прихватања постојања палестинске државе, а Нетанјаху ту нема никакву позицију. Он је десничар и екстремиста и мораће да напусти политичку сцену Израела."

Бивши амбасадор Палестина очекује да ће се појавити нова политичка структура која ће схватити ситуацију и другачије гледати на ствари.

"Израел не може стално да терорише суседе. Ако жели да живи у миру, мораће да се промени. Они губе становника. Ко жели да живи у земљи која стално ратује? Израел ће морати да се тргне из својих илузија да могу да живе тако", рекао је.

На констатацију ауторке емисије Марије Кордић да је последњи који је тако размишљао убијен, Набхан каже да ће Израелци свеједно морати да се тргну.

"Они су мала земља. Шта могу да учине у мору Арапа и муслимана? Нарочито што америчка економија не може више да издржи терет финансирања таквог Израела, а арапске земље траже и очекују признавање палестинске државе", рекао је дипломата.

Live