Русија

Чланице Г20 подељене на тему руско-украјинског сукоба

Њу Делхи је задржао углавном неутралан став о конфликту, одбијајући да окриви Русију за сукоб и инсистирајући на дипломатском решењу
Чланице Г20 подељене на тему руско-украјинског сукоба© Tanjug/AP Photo/Aijaz Rahi

Састанак финансијских лидера највећих светских економија Групе 20 (Г20) у Индији обележен је несугласицама у вези с ратом у Украјини, те решавањем терета дугова земаља у развоју које пролазе кроз економску кризу, преноси Ројтерс.

Седница министара финансија и шефова централних банака Г20, у индијском граду Бенгалуру, вероватно ће се завршити изјавом домаћина у којој сумира дискусије, дакле без заједничког саопштења, јер није било консензуса о томе како да се односе према сукобу у Украјини, тј. како да га карактеришу – као "кризу" или "рат", саопштили су делегати.

Такође, рекли су да су САД и њихови савезници из Групе седам (Г7) захтевали да саопштење директно осуди Русију за напад на њеног суседа, чему су се успротивиле руске и кинеске делегације.

Високи извор са састанка пренео је Ројтерсу да су преговори о заједничком саопштењу били тешки, с тим да су Русија и Кина блокирале предлоге западних земаља.

Русија, чланица Г20, али не и Г7, своје акције у Украјини назива Специјалном војном операцијом, док је Индија, овогодишњи председавајући Г20, и пре окупљања инсистирала да речи "рат" и "изазов" не буду у тексту заједничког саопштења.

Њу Делхи је задржао углавном неутралан став о сукобу, одбијајући да окриви Русију за конфликт и инсистирајући на дипломатском решењу, али је и нагло повећавао куповину руске нафте, наводи Ројтерс.

Индија и Кина су међу државама које су биле уздржане у четвртак, 23. фебруара, када су УН већином гласова изгласале резолуцију којом захтевају од Москве да повуче своје трупе из Украјине и престане с нападима.

Несугласице и око реструктурирања дуга за угрожене економије

На маргинама скупа, Међународни монетарни фонд (ММФ) одржао је састанак са Светском банком, Кином, Индијом, Саудијском Арабијом и Г7 о реструктурирању дуга за угрожене економије, али је и на ту тему било несугласица међу чланицама, саопштила је извршни директор ММФ-а Кристалина Георгијева.

Расте притисак на Кину, највећег светског билатералног кредитора, и друге државе да у великој мери смање кредите дате земљама у развоју које имају потешкоћа.

У видео-обраћању на састанку Г20 у петак, 24. фебруара, кинески министар финансија Лиу Кун истакао је да међународне финансијске институције и билатерални повериоци треба да се придржавају принципа "заједничка акција, правичан терет" приликом измирења дугова, пренео је Ројтерс.

Америчка министарка финансија Џенет Јелен рекла је, пре састанка о дугу, да ће извршити притисак на све билатералне кредиторе, укључујући Кину, да учествују у смисленим дискусијама, додајући да су питања дуга Замбије и финансијске гаранције за Шри Ланку "најхитније".

Замбија дугује Пекингу скоро шест милијарди долара од укупног спољног дуга од 17 милијарди долара на крају 2021, док Гана дугује Кини 1,7 милијарди долара, а Шри Ланка је дуговала кинеским зајмодавцима 7,4 милијарде долара, или скоро петину јавног спољног дуга закључно с крајем 2022. године, према подацима званичних финансијских институција и невладиног сектора, закључује Ројтерс.

image