Захарова: Гласање Колективног запада у УН доказ да се не кају за кривицу у Другом светском рату
Руска резолуција о борби против величања нацизма осуђује све акције усмерене на ревизију резултата Другог светског рата и заборављање његових лекција, укључујући покушаје да се доведу у питање одлуке Нирнбершког трибунала, изједначавање права жртава и џелата, као и скрнављење сећања на оне који су погинули у у борби против нацизма, изјавила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
"Усвајање руске резолуције, осуђују се покушаји величања у било ком облику нацистичког покрета, неонацизма и бивших чланова 'Вафен-СС' организације, изградња споменика и меморијала, одржавање јавних демонстрација у циљу величања нацистичке прошлости, као и они који су се борили против Антихитлеровске коалиције, сарађивали са нацистичким покретом и чинили ратне злочине", казала је Захарова на данашњем брифингу.
Она је додала да се истовремено изражава дубока забринутост због све чешћих покушаја и случајева скрнављења или уништавања споменика подигнутих у част оних који су се борили против нацизма током Другог светског рата. Осим тога, осуђују се мере предузете у одређеним државама, укључујући и на законодавном нивоу, за забрану симбола повезаних са победом над нацизмом.
Како је подсетила, земље колективног Запада већ другу годину заредом су гласале против кључне руске иницијативе у УН, у настојању да постигну спољнополитичку изолацију Русије за шта су спремне да жртвују етичка разматрања.
Захарова је истакла да је гласање против резолуције бивших чланица Осовине, Немачке, Италије и Јапана неодговоран корак који доводи у сумњу искреност њихових ранијих изјава о кривици за избијање Другог светског рата.
"Такви поступци не одговарају обавезама држава које треба да се придржавају циљева и принципа УН, преузетих уласком у Светску организацију. Резултати гласања о руској резолуцији биће одлучујући за развијање става Русије у погледу подршке кандидатурама држава које траже избор за несталне и сталне чланице Савета безбедности УН, укључујући и у оквиру дискусија о проширења, које према члану 24. Повеље Организације носи 'главну одговорност за одржавање међународног мира и безбедности'", закључила је.