Русија

Путин у војној фабрици: Руски тенк најбољи на свету, никад нисмо симпатисали нацисте (ВИДЕО)

У Русији нема и никада неће бити симпатија према нацистима, поручио је руски председник

Председник Русије Владимир Путин посетио је руску компанију за наоружање "Уралвагонзавод", највећу фабрику за производњу тенкова на свету, у Нижњем Тагилу, где је обишао нову радионицу за производњу система трансмисија.

У разговору са радницима фабрике Путин је поручио да Русија никада није правила разлику између Руса и Украјинаца.

"Сви знају да никада нисмо правили разлику између Руса и Украјинаца, између Русије и Украјине. Сматрамо да су они један народ", казао је Путин.

Руски председник је подсетио да антируска осећања у Украјини сежу у историју, као и да симпатија према нацистима никада није било нити ће бити.

"После Великог отаџбинског рата, део националистичких и нацистичких елемената који су сарађивали са Хитлером, побегли су у иностранство. Они су побегли у САД, у Канаду и наш непријатељ се ослањао на њих", рекао је председник.

O разлозима величања Бандере и Шухевича у Украјини и данашњим неонацистима

Путин је рекао да они никада нису променили ставове, да су они природни нацисти, да су остали нацисти и да су такви били увек.

"Такви као они су схватили да Немачка губи рат и почели да покушавају да побољшају односе са западним савезницима. После Великог отаџбинског рата део нацистичких елемената је побегао у иностранство, у САД, Канаду, а наш непријатељ се ослањао на њих", рекао је руски лидери и додао да су "њихови потомци, неонацисти, апсолутно исти као они са којима смо се борили током Великог отаџбинског рата.

"Они који су некада сарађивали са нацистима остали на овим позицијама сада раде исто", оценио је председник Руске Федерације.

Руски председник је истакао да је тенк Т-90 "прорив" најбољи тенк на свету.

"И наши момци тенкисти кажу, без икаквог претеривања, да је тенк Т-90 најбољи на свету, а и неприајтељ то признаје. Морамо да га развијамо и да размишљамо о новим генерацијама технологије. Инжењери и дизајнери знају на чему треба радити и раде на томе", указао је Путин.

"Уралвагонзавод" производи, између осталог тенкове, вагоне, машине за деминирање и грађевинске машине.

Шефу државе су показане савремене машине, модерни тенкови као и узорци готових производа.

Трансмисије су једна од најкритичнијих компоненти борбених возила УВЗ. Постављају се на оклопна возила која предузеће Нижњи Тагил производи за руско Министарство одбране.

Како се наводи у материјалима Кремља, нова радионица је јединствен производни пројекат "Уралвагонзавода", не само по обиму и времену имплементације, већ и по нивоу коришћене опреме и технологије. По први пут у савременој историји фабрике, радионица је изграђена од нуле, опремљена по систему кључ у руке и пуштена у рад.

Укупан буџет пројекта прелази 10 милијарди рубаља (више од 100 милиона евра).

У радионици су све врсте механичке обраде распоређене по технолошким критеријумима, обезбеђујући пун циклус израде делова за било који систем трансмисије. Проширен је и асортиман високотехнолошких производа и смањени су њихови трошкови. 

Председник Путин је обећао и да ће обезбедити додатну помоћ за стручне техничке школе у Нижњем Тагилу, како би се решио проблем недостатка квалификованих радника.

"Знам да нема довољно квалификованих радника, радићемо на овом проблему", рекао је Путин и проценио да фали око 1.500 радника.

"Имате две техничке школе, ми ћемо помоћи и подржаћемо их. Даћемо додатна финансијска средства и за једну и за другу", нагласио је Путин

Током посете Нижњем Тагилу, руски председник посетио је средњу школу број 32, где се између осталог образовао песник Булат Окуџава, а приликом обиласка једне од учионица Путин је сео у једну од клупа.

Током посете изразио је да је задовољан не само овом школом, већ и целокупним пројектом модернизације образовних установа.

Након Нижњег Тагила, руски председник наставио је посету Свердловској области и отпутовао у град Верхњаја Пишма где је имао прилику да обиђе фабрику "Урал Локомотиве" у којој се производе чувени возови "ласточке".

После обиласка фабрике и производних погона, одржан је састанак на ком је главна тема био развој брзих пруга и возова, а председник РФ оценио је да је Русија спремна да за конструкцију брзе пруге, пре свега линије Москва-Санкт Петербург. У плану је да се након тога створи читава мрежа брзе пруге, која ће ићи све до Минска, а према Путиновим речима са овом идејом се сложио и председник Белорусије Александар Лукашенко.

Према мишљењу Путина све припреме за рад на овом пројекту су завршене, а фабрика "Урал Локомотиве" успешно дизајнира и производи савремену железничку опрему, електричне локомотиве и возове. Све ово обавља се употребом домаћих материјала и компоненти, па чак и руских софтвера, нагласио је руски председник.

image