Инсистирање на томе да се Русији нанесе стратешки пораз показује агонију и хистерију оних који то на Западу говоре, а сви они схватају да се ствара нови равноправни светски поредак, изјавио је данас шеф руске дипломатије Сергеј Лавров у интервјуу руским радио станицама "Спутњик", "Москва говори" и "Комсомољска правда".
"Инсистирањем да ће Русија бити поражена и наглашавање егзистенцијалног значаја тог пораза за будућност Запада, не одражава толико ратоборно расположење колико агонију и хистерију", казао је Лавров, подсетивши на речи бившег британског премијера Бориса Џонсона да би победа Руске Федерације у сукобу са Украјином значила крај западне хегемоније.
Запад је, наставио је Лавров, осим тог страха од губитка хегемоније, такође јасно ставио до знања да су се све земље покориле Америци, осврнувши се на изјаву шефа европске дипломатије Жозепа Бореља да се "Европа не бори за Украјину већ против Русије".
"Та изјава представља искрено признање Брисела", оценио је Лавров.
Лавров је додао да Запад разуме да се сада формира нови мултиполарни светски поредак у коме ће се сви ослањати на принцип суверене равноправности држава садржан у Повељи УН.
Он је нагласио да Русија увек више воли пут преговора него борби и војних сукоба, на шта руски лидер увек подсећа.
"Украјинци су предложили преговоре убрзо након почетка СВО, када су схватили да су се заиграли са бомбардовањем Донбаса и геноцидом према Русима на тада њиховој територији, и ми смо те предлоге прихватили", рекао је министар и подсетио да је "Форин аферс" писао да су Американци и Британци рекли Зеленском да настави сукоб, и да не потпише мировни предлог с Русијом.
Говорећи о санкцијама, Лавров је рекао да Запад неограничено повећава санкциони притисак на Русију не узимајући у обзир какве ће то имати последице.
"Они потпуно непромишљено повећавају те санкције, не размишљајући о томе какав ће бити резултат, а резултат је био очигледан од првих дана, чак и пре СВО, када су биле на снази санкције везане за Крим. Русија је успела да се пресабере и да не зависи од Запада у свим областима у којима су они у стању да ограниче наш развој, а где је то било могуће – и у другим областима", поручио је.
Русија неће паузирати сукоб чак и ако почну преговори
Лавров је навео да Русија располаже информацијама да се на територији Украјине налазе француски војни инструктори заједно са представницима других специјалних служби европских земаља.
Он је указао да Русија у случају да се поново покрену преговори са Украјином неће обустављати борбена дејства.
"Рекли смо да нећемо паузирати са сукобом током преговора. За разлику од оних преговора који су се одвијали својевремено у Истанбулу, овог пута борбе морају да се наставе. Осим тога, реалност на земљи је постала другачија, сада је потребно узети у обзир наша четири нова региона", истакао је Лавров и напоменуо да је Зеленски сам себи забранио преговоре.
Према речима шефа руске дипломатије, "Формула Зеленског" је ултиматум, а Русија више нема поверења у кијевски режим.
Русија се "бави" Украјином зато што Кијев ствара претњу за Москву, објаснио је министар и додао да је политика САД доживела фијаско у Авганистану, Ираку, Сирији, као и у непосредној близини Вашингтона, на Хаитију, где у овом тренутку "дивљају банде".
Претње да ће Русија напасти део лукавог плана Запада
Нема никаквог смисла у причама да ће Русија напасти земље Европе, а циљ је да се изнуди новац од њихових парламената за наставак рата, оценио је Лавров.
"У последње време у европским земљама бираче плаше руском претњом у светлу предстојећих избора. Међутим, ако они сами пожеле да се границе НАТО приближе нашим границама у Украјини, ми то нећемо дозволити", поручио је руски министар.
Према његовим речима, тренутно се европски лидери највише залажу да се настави пумпање Украјине оружјем.
"Шолц, Урсула фон дер Лајен – они су већ толико недвосмислено и грубо пресекли све путеве, рекли да је Русија непријатељ и да Русију треба уништити, не дозволити да победи, спасити Украјину. Они су напросто као политичари готови ако се макар нешто не измени у тој реторици", нагласио је министар.
Он се осврнуо и на обележавање 80.годишњице искрцавања савезника у Нормандији, указавши да Русија није позвана.
"Нису нас позвали. Они имају такав манир. Пристојни људи прво пошаљу писмо, а онда то објаве у медијима. Организатори свечаности раније су јавили да је такав позив упућен. Нагласили су да руски председник Владимир Путин није позван, већ је позвана Русија, и нису прецизирали шта то значи. А нису позвали никог уопште", рекао је Лавров.
Неприхватљива мировна конференција у Швајцарској
Швајцарска се од једне неутралне земље претворила у отворено непријатељску државу, управо стога Русија сматра да то није добра платформа за преговоре, казао је Лавров, напоменувши да би "Формула Зеленског" требало да буде одбачена као основа решавања украјинског конфликта,
Он је додао да је потребно разговарати на основама на којима је Русија спремна да се договара.
"Швајцарска се придружила свим западним санкцијама, а такође је одобрила стратегију националне безбедности у којој се наводи да треба да 'гради безбедносно партнерство не са Русијом, већ против Русије'. Због тога је некако веома чудно што тако гостољубиво отварају своја врата, у нади да и даље уживају репутацију посредника", приметио је Лавров.
Москва пренела Израелу да Иран не жели ескалацију
У недавним контактима са израелским колегама, Русија је пренела да Иран не жели даљу ескалацију, рекао је Лавров
Он је додао да Техеран не може, а да не одговори на грубо кршење међународног права и статуса дипломатског представништва, али да ипак не жели ескалацију.
"Жеља и циљ Израела је да са онога што се дешава у Гази скрене пажњу светске заједнице на Иран као нуклеарну претњу", навео је Лавров и додао да Иран нема нуклеарно оружје, што је и саопштила Међународна агенција за нуклеарну енергију (ИАЕА).
Запад све више забринут због развоја финансијског система БРИКС-а
Говорећи о БРИКС-у, министар спољних послова РФ је напоменуо да је Запад све више забринут због рада земаља те организације на развоју својих независних финансијских механизама.
Према његовим речима, Русија је заинтересована за повећање улоге држава БРИКС-а у међународним монетарним, финансијским и трговинским системима, развој међубанкарске сарадње, проширење употребе националних валута и стварање сопствене размене.
"Све то све више забрињава САД и њихове савезнике који схватају да ће, ако то буде успешно, а ми то постигнемо, озбиљно довести у питање механизме глобализације који тренутно функционишу под вођством Запада", оценио је шеф руске дипломатије.