Русија напушта спор са Аустралијом и Холандијом око пада малезијског боинга
Русија прекида учешће у спору са Аустралијом и Холандијом пред Саветом ИЦАО (Међународна организација за цивилно ваздухопловство) због пада авиона Боинг-777 компаније "Малезија ерлајнс" на лету МХ17, саопштило је руско Министарство спољних послова.
"За разлику од пристрасне већине у Савету, Русија ће и даље поштовати резолуцију Савета безбедности Уједињених нација 2166(2014) у циљу утврђивању правих узрока авионске несреће авиона на лету МХ17, а такође је отворена за релевантан рад. Нека се сада Запад и његови сателити у Савету ИЦАО расправе. Ми престајемо да учествујемо у овој фарси", наводи се у саопштењу.
Наведено је и да "Русија не признаје овлашћења Савета да разматра убацивање Аустралије и Холандије, као и све одлуке, које ће он донети у вези са њима".
Савет ИЦАО, како наводи МСП, одбио је да спроведе независну истрагу ситуације са МХ17, већ да располаже само резултатима "псеудоистраге" једне стране.
"Савет ИЦАО није способан да ради непристрасно и није независтан, представници низа земља-чланица, унапред пребацују кривицу на Русију", навели су у министарству.
Пад авиона на лету МХ17
Путнички авион "боинг 777" компаније "Малезија ерлајнс", који је летео из Амстердама за Куала Лумпур, срушио се 17. јула 2014. године у близини Доњецка.
Нико од 298 путника и чланова посада који су се налазили у авиону није преживео.
Кијев је за ову трагедију оптужио побуњенике у Донбасу, чији су представници тврдили да немају средства која би могла да оборе авион на тој висини.
Без обзира на ратна дејства, Кијев није затварао небо изнад Донбаса за међународне путничке авионе.
За истрагу о авионској несрећи формирана је међународна Заједничка истражна група, коју чине представници Аустралије, Белгије, Малезије, Холандије и Украјине.