Фудбалска репрезентација Португалије стартовала је учешће на Светском првенству у Катару победом над селекцијом Гане од 3:2
Спектакл на мечу Португалије и Гане, Роналдов рекорд, Букаријева имитација и Леао и Феликс за победуGetty © Matthias Hangst

Битну победу за мирнији старт првенства и стицање неопходног самопоуздања, уписала је репрезентација Португалије на старту Мундијала.

Европска селекција оправдала је улогу фаворита, те славила головима који су постигли Кристијано Роналдо, Жоао Феликс и Рафаел Леао.

Стрелци за Гану били су Џордан Ају и Осман Букари, фудбалер Црвене зведе.

Сјајан меч одиграле су две селекције на стадиону "974" стадиону у Дохи.

Прштало је од самог старта, али прво полувреме, које је завршено 0:0, није могло наговестити меч од пет погодака.

У 65. минуту, све се "закувало".

Роналдо је пао након дуела у противничком шеснаестерцу, а судија из САД показао је на белу тачку.

Кристијано је био немилосрдан са пенала, затресао мрежу ривала и тако постигао гол на пет узастопних Мундијала, чиме је постао први фудбалер у историји овог спорта којем је то пошло за ногом.

Очекивало се да ће тај погодак донети фавориту мирнији наставак и скинути притисак, али се нешто питала и Гана.

Играо се 73. минут, када је афричка нација ухватила ривала на спавању, одиграла вероватно најбољи напад на мечу и стигла до изједначења.

Кудус је пробио по левој страни и послао оштру лопту у петерац Португалије.

Тамо Данило јако лоше реагује, лопта стиже до Ајуа, који се налази на правом месту и реагује на прави начин, те доноси изједначење.

То је значило да ће се у преосталом времену гледати неизвеснија завршница на овом сусрету, који је у финишу испунио очекивања.

Ипак, са два брза гола, Португалија стиче убедљиву предност и решава питање победника.

Бруно је уписао две асистенције, прву у 78. минуту када је упослио Феликса, који рутински шаље лопту иза леђа голмана Гане.

Само два минута касније, Фернандеш у транзицији додаје до Леаа, а фудбалер Милана рутинском завршницом доноси Португалији великих 3:1.

До краја меча, Гана је успела да учини завршницу изузетно занимљивом.

Фудбалер Црвене звезде Осман Букари је у 89. минуту постигао погодак главом за 3:2 и тако дао нади својој репрезентацији да дође до бода.

Велику прилику за изједначење и "експлозију" одушевљења својих навијача, Гана је пропустила у седмом минуту надокнаде.

Ињаки Вилијамс је одузео лопту противничком голману и имао празан гол испред себе, али се оклизнуо и тако је пропала огромна шанса.

У другом мечу групе Х, Уругвај и Јужна Кореја одиграли су нерешено без постигнутих голова.