Џон Болтон: Размена територија Београда и Приштине би допринела стабилности
Бивши амерички амбасадор у Уједињеним нацијама и саветник за националну безбедност у администрацији бившег председника САД Доналда Трампа, Џон Болтон, изјавио је да се Америка нада да би Београд и Приштина могли заједнички да изнађу решење прихватљиво за обе стране, укључујући размену територија.
То би допринело стабилности на Балкану, оценио је он у интервјуу за "Политику", али је напоменуо да је Америка на Балкану могла да уради више.
"САД су се већ годинама уназад повукле и препустиле решавање неслагања Западној Европи како би она посредовала и помогла странама, и чини ми се да је то било добро", навео је он.
Болтон, међутим, сматра да је, како каже, док је био у администрацији председника Трампа, Бела кућа могла да "уради и више, јер постоји интерес да се стабилизује регион који је био нестабилан током последњих година и да се тај сукоб приведе крају тако да се дозволи да се фокусирамо на веће проблеме који настају настанком и растом нових савеза између Кине и Русије, као и претње Европи које долазе због ситуације на Блиском истоку и источној Азији".
"То је нешто што се одвија већ дуго времена – још од времена распада Југославије", указао је Болтон, изразивши наду да ће се ускоро пронаћи решење око кога би стране могле да се договоре.
У интервјуу уочи председничких избора који ће се у САД одржати 5. новембра, Болтон оцењује да исход гласања у Америци може значајно да промени ток сукоба између Русије и Украјине, с обзиром на то да председнички кандидати подржавају супротне стране.
"Као што сам рекао, политика (Камале) Харис према Украјини, као и многа друга питања националне безбедности, биће у великој мери иста као и код Бајдена. Али, мислим да Трамп све више наглашава да он не види Украјину као победника, да не симпатише Украјину, већ више симпатише руску позицију. У својој председничкој номинацији је предложио договор за решење конфликта, који умногоме личи на договор какав би Москва желела да види", истакао је.
Како наводи Болтон, ово ће бити најтешња председничка трка у модерној историји САД и тренутно не постоји начин да се предвиди ко ће победити, иако је до избора остало свега пар недеља.
"С обзиром на амерички електорски изборни систем, о победнику ће одлучити тек неколико држава које имају већину електорских гласова. Углавном се говори о седам држава, а и у тих седам држава је однос веома тесан. Остало нам је нешто мање од неколико недеља, па је стога тешко рећи какви догађаји би могли да обликују изборна померања у којим правцима, али сигурно је да ће до самог краја трка бити неизвесна", закључио је Болтон.