Србија и Балкан

У Црној Гори ухапшен припадник Иранске револуционарне гарде: Хаковао податке САД

Црногорска полиција наводи да је мушкарац оптужен за кривична дела – завера ради извршења рачунарске преваре и хаковања рачунара, као и крађе идентитета
У Црној Гори ухапшен припадник Иранске револуционарне гарде: Хаковао податке САД© Filip Filipovic / Contributor

У акцији црногорске полиције и Федералног истражног бироа ухапшен је припадник Иранске револуционарне гарде Амир Барати (39) којег Сједињене Америчке Државе терете да је хакерским нападима оштетио инфраструктуру САД за 3,4 милијарде долара, саопштено је из Управе полиције.

"Службеници Сектора за борбу против криминала – НЦБ Интерпол Подгорица, ФАСТ тима за међународне циљане потраге, у сарадњи са службеницима Одељења безбедности Kотор, по директном захтеву за хапшење који је издат од стране надлежних органа Сједињених Америчких Држава и Kанцеларије Федералног истражног бироа (ФБИ), лоцирали су и данас на територији општине Kотор лишили слободе А.Б. (39), држављанина Турске и Ирана, високопрофилну мету потраге из области сајбер криминала и организованог криминала, ради обезбеђења његовог присуства у кривичном поступку који се води против њега у Сједињеним Америчким Државама, и то пред Вишим судом у Њујорку за више оптужби", саопштено је из Управе полиције.

Наводе да је оптужен да је извршио кривична дела - завера ради извршења рачунарске преваре и хаковања рачунара, као и крађе идентитета.

И то на начин што је од 2013. године као сарадник правног лица са територије Ирана спроводио масовне хакерске нападе на инфраструктуру Сједињених Америчких Држава – на преко 150 Универзитета у Сједињеним Америчким Државама, узрокујући штету која се процењује на више од 3,4 милијарде америчких долара.

Украдени подаци, као и приступ компромитованим универзитетским налозима, коришћени су у корист Иранске револуционарне гарде и других иранских корисника, укључујући универзитете са седиштем у Ирану.

Из УП саопштавају да је том акцијом, коју је успешно извео ФАСТ тим за међународне потраге НЦБ Интерпола Подгорица, настављена одлична сарадње између НЦБ Интерпола Подгорица и Федералног истражног бироа (ФБИ) која је у претходне три године резултирала лоцирањем и лишењем слободе укупно седам лица у Црној Гори, а која лица су се потраживала од стране ФБИ-а и Правосудних органа Сједињених Америчких Држава.

"Сва наведена лица су у врло кратком року и на основу прецизне размјене обавештајних података лоцирана и лишена слободе од стране ФАСТ тима на нашој територији", наводе из црногорске службе.

Лице А.Б. ће у законом предвиђеном року бити спроведено судији за истрагу Вишег суда у Подгорици, ради даљег поступка у вези са изручењем надлежним органима у САД.

image
Live