Србија и Балкан

Фон Крамон: Треба извршити притисак на Београд, без Срба избори на "Косову" немају легитимитет

Известилац Европског парламента за КиМ је оценила да треба извршити притисак на Београд да да зелено светло за учешће Срба на изборима на северу Косова и Метохије
Фон Крамон: Треба извршити притисак на Београд, без Срба избори на "Косову" немају легитимитет© ATAImages

Без учешћа Српске листе или подршке Београда предстојећи избори на северу Косова неће бити легитимни и представљају ризик, закључак је учесника дискусије у организацији друштва "Хенри Џексон" на тему "Косово и Србија - шта је следеће", у којој је учествовала известилац ЕП за КиМ Виола фон Крамон.

У Охриду је пропуштена шанса да се постигне договор о овом веома важном питању, нагласила је известилац Европског парламента за КиМ Виола фон Крамон.

Према њеним речима, на изборима је дестабилизујући фактор неучешће Српске листе.

Фон Крамон је оценила да треба извршити притисак на Београд да зелено светло за учешће Срба на изборима на северу КиМ, и изразила спремност да по другим питањима она врши притисак на тзв. Косово.

Нагласила је да је одлука Срба о напуштању привремених приштинских институција била погрешна и да представља проблем.

Публициста Тим Џуда је истакао да ће након избора уследити апсурдна ситуација да ће бити изабрани Албанци, који неће имати легитимитет, јер Срби неће учествовати на гласању.

И уредница "Коссева" Татјана Лазаревић указала је да је проблем бојкот избора, и да ће то довести у питање њихов легитимитет.

Бивши министар спољних послова привремених приштинских институција Петрит Сељими рекао је да је забринут зато што у Охриду није вршен притисак да се нађе решење за предстојеће изборе.

"Имаћемо изборе без јасноће ко ће представљати косовске Србе на северу у важном процесу успостављања самоуправљања", поручио је он.

Истакао је да избори без учешћа Српске листе јесу легални по закону, али ће бити велики изазов.

Изразио је наду да ће на идућем састанку председника Србије Александра Вучића и премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија бити пронађено решење у циљу постизања пуног легитимитета избора.

"У Охриду је пропуштена прилика да се то питање реши. Север 'Косова' више нама Срба у косовским институцијама", подвукао је Сељими.

Процес нормализације коначан кад Србија призна "Косово"

Фон Крамон је казала да дели фрустрације у вези са састанком у Охриду, додајући да је очекивала конкретне рокове за спровођење споразума.

Истакла је да су се лидери уместо спремности на постизање компромиса у корист грађана одлучили за ризиковање будућности и то не само Београда и Приштине, већ целог региона.

Казала је да се надала договору о много конкретних корака, уместо само општих чланова и параграфа у споразуму и анексу.

Рекла је да у Бриселу сви напорно раде на напретку, и у томе делују потпуно фер, не стајући ни на чију страну.

"Надали смо се споразуму и улазак у нову фазу пред предстојеће изборе", додала је Фон Крамон.

Оценила је да се процес још увек налази на почетку, и додала да на крају процес нормализације мора бити пуно признање тзв. Косова.

Оптужила Србе за НАТО агресију

Такође се осврнула и на улогу Русије тврдећи да Москва не жели да се реши косовско питање и да зато преко српских медија лобира да се споразум не потпише.

Исто тако, Фон Крамон је оценила да Србија треба да се суочи са прошлошћу и изразила жаљење што на комеморацији поводом НАТО бомбардовања није било речи зашто је дошло до тога.

Указала је да је, иако, како тврди није лобиста, суочена са претњама, што показује да је пропаганда постала још гора него што је била.

Џуда је оценио да је ситуација крајем прошле године била експлозивна на КиМ, и да постигнути споразум пружа шансу за напредовање.

Каже да је делује да је оно што стоји у папиру "танко", и да нема онога о чему се причало - решење две Немачке.

"Али договор може бити основа. Ако постоји политичке воље пуно може да се уради. Ништа на 'Косову', ни на Балкану не може да се уради без политичке воље. Где је воље има пута, а питање је само има ли воље", нагласио је он.

Лазаревић је пренела је да се националистичка реторика на обе стране повећала и да нормализација односа два народа због тога не добија шансу.

Сељими: У Охриду пропуштена шанса 

Петрит Сељими је оценио да је договор из Охрида "легално полупразна чаша".

"Први нацрт споразума, који се појавио у медијима ишао је ка решењу две Немачке, а у Охриду много тога је нестало, и добили смо нешто веома слабо. Не разумем ни шта су договорили у Охриду", објаснио је он.

Сељими је казао да се нада да ће изасланици ЕУ и САД, Мирослав Лајчак и Габријел Ескобар успети да наведу две стране на даље договоре.

"Пропуштена је шанса снажне међународне ангажованости да се постигне јасан документ који би јасно дао 'Косову' право да постоји", рекао је он.

Такође је казао да сматра да треба да се испуне све преузете обавезе, али без кршења документа који у Приштини зову "устав".

image