Србија и Балкан

Командант Кфора: Курти греши, без нас би дошло до крвопролића

Ситуација са којом се суочавамо резултат је низа криза које су се нагомилале током времена. Назовимо то контролисаном нестабилношћу, која, међутим, постаје све нестабилнија на терену, због крхкости односа између две етничке групе и онога ко их представља., поручио командант Кфора за италијанске медије
Командант Кфора: Курти греши, без нас би дошло до крвопролића© nato.int

Командат Кфора Анђело Микеле Ристуча критиковао је тзв. косовског премијера Аљбина Куртија, истичући да је погрешио што је поставио градоначелнике албанске националности на северу "Косова" које српска већина не признаје.

"Мисија НАТО-а се не може и не сме сматрати кишобраном под који се може склонити после једностраних акција које нарушавају веома несигурну стабилност", поручио је Ристуча у интервјуу италијанском дневнику "Коријере дела Сера", преноси "Косово онлајн".

Генерал Ристуча указао је да је могло да се догоди крвопролиће без интервенције Кфора и за то криви једностране акције Куртија.

"Пре свега одлука тзв. косовског премијера Аљбина Куртија да постави градоначелнике албанске националности које српска већина не признаје, не узимајући у обзир савете целе међународне заједнице. Друга једнострана акција приштинске владе била је употреба силе без консултација са нама, чиме је наша интервенција била неопходна да би се избегла трагедија", објаснио је он.

На питање да ли то није био легитиман избор владе која делује на сопственој територији, Ристуча је одговорио да се не треба претварати да се ради о нормалној ситуацији.

"Молим вас, немојмо се претварати да је ово нормална ситуација. Ово су одлуке донете без претходне координације са нама и са укљученим странама. Није први пут да се ово дешава. Ово је приступ који свакако не подстиче међусобно поверење. Увек треба процењивати штетне последице које овакве радње имају. Када је разговарао са мном, премијер Курти се увек слагао са овим приступом", додао је он.

На додатно питање зашто овај пут није деловао тако, рекао је да треба да питају Куртија.

На констатацију "Коријере дела Сера" да је Курти рекао да је 'Косово' суверена држава и да не може да попусти пред уценама насилника, Ристуча је указао да су припадници Кфора, као војници, забринути за безбедност, стабилност и слободу кретања две етничке групе.

"Ја не судим о политичким одлукама, али имам дужност да бринем о њиховим последицама, које у овако деликатном контексту лако могу довести до ескалације, као што смо управо видели", подвукао је он.

Упитан шта би било на северу Косова без НАТО мисије, италијански генерал је казао "још једно ратно жариште".

"Ситуација са којом се суочавамо резултат је низа криза које су се нагомилале током времена. Назовимо то контролисаном нестабилношћу, која, међутим, постаје све нестабилнија на терену, због крхкости односа између две етничке групе и онога ко их представља. Сваки баланс постигнут великим напором, криза за кризом, постаје све несигурнији", додао је он.

Рекао је да одговорности нису само на једној страни.

"Обе стране нису у могућности да капитализују циљеве постигнуте током година, уз велике напоре међународне дипломатије. Оног тренутка када постоји договор, он мора бити спроведен. Али без икаквог дијалога, то остаје мртво слово на папиру. У основи свега је само међусобно неповерење. Пакта сунт серванда (основно начело уговорног права по којем је закључени уговор закон за уговорне стране). Ово би било довољно. Али они то не могу", навео је Ристуча.

Указао је да је окружење у којем се налази засићено апсолутно непродуктивном и опасном реториком, потпуно нефункционалном за мировне циљеве које међународна заједница жели да постигне на Косову.

Упитан да ли то значи да недостаје политичка воља, Ристуча је одговорио да су у последњих двадесет година постигнути важни резултати.

"Чак и у смислу мирног суживота. Али почевши од 2021. крећемо се уназад, као шкампи. Услед екстремне поларизације неких чињеница, које су експлоатисале све стране укључене у име екстремистичке политике, које су нарушиле стабилност између две етничке групе", објаснио је он.

Ристуча је казао да је интервенција Кфора само створила краткорочни ефекат.

"Дипломатским деловањем Србија и 'Косово' поново почињу да међусобно разговарају. Надамо се да ће овај временски оквир бити искоришћен за почетак правих преговора. Као што до сада није урађено", закључио је он.

image