"Косово" окреће леђа Турској? Шаљу у затвор човека који је Ердогану изручио пучисте
Турска је била једна од првих земаља које су подржале такозвану косовску државност, а данас им лажна држава враћа штитећи оне који су турску државу, односно председника Ердогана својевремено покушали да руше.
Како другачије тумачити то што је бивши шеф Косовске обавештајне агенције Дритон Гаши, осуђен на четири године и осам месеци затвора, јер је згрешио тако што је 2018. године Турској изручио гуленисте, који се у тој земљи сматрају терористима због покушаја државног удара.
Наиме, према оптужници Специјалног тужилаштва Косова од 24. фебруара 2021. године, Гаши је био генерални директор Косовске обавештајне агенције, када су од 23. марта до 29. марта 2018. године, прогнани и изручени држављани Турске Џихан Озкан, Јусуф Карабина, Кахраман Демирез, Хасан Хисеин Демир и Мустафа Ерден, који су, наводно, имали легалну боравишну дозволу и право на рад на Косову, и Осман Каракоје.
Настала је и тада фрка на "Косову", а први се побунио тадашњи премијер Рамуш Харадинај, који о изручењу наводно није био обавештен. Очекивано, јавила се и америчка амбасада на "Косову", да каже да јој није право што су пучисти протерани "без одговарајућег процеса".
Ердогана је тада прилично наљутило што је Харадинај отпустио шефа косовских обавештајаца и тадашњег министра унутрашњих послова, па је за очекивати да се неће добро провести ни Куртијева марионетска влада која ће Гашија послати иза решетака.
"Премијеру Косова, по чијим инструкцијама сте предузели те кораке? Од када штитите оне који су покушали пуч у Турској? Зар не знате да смо вас ми признали одмах после Америке? Како можете да штитите пучисте, а Турска вас је пригрлила као брата? Платићете за то. Моја косовска браћа не треба да дају кредибилитет премијеру као што си ти. Моја косовска браћа, Косовари које ја знам, сматраће те одговорним за ово", претио је тада Ердоган, а пренела "Коха".
И не само то, него је турски председник предвидео Харадинајеву будућност истичући да ће се "каријера косовског премијера завршити". И завршила се, заиста, само годину дана касније, када је Харадинај дао оставку након што је у својству осумњиченог добио позив за саслушање у Хагу.
Гуленисти су, чини се, одувек били попут тамне сенке која се надвијала над односе Приштине и Анкаре који су по правили добри, а ових дана, након што је "Косово" од Турске набавило дронове "барјактар" - одлични.
Да ли је на помолу нова завада и да ли ће Ердоган након пресуде Гашију имати и неку прогнозу за каријеру Аљбина Куртија коме се, због екстремистичке политике коју води, већ љуља столица?
Јер, и на примеру Шведске којој је Турска месецима ударала "рампу" на чланство у НАТО-у, јасно је као дан да је подршка гуленистима црвена линија за власт у Анкари, и нешто што се никако не прашта.
Турска то никако није ни крила, па је тако њен доскорашњи министар спољних послова Мевлут Чавушоглу својевремено отворено поручио "Косову" да се сабере и не подржава Ердоганове непријатеље.
"Надам се да ће се Косово прочистити од неверника. Наша косовска браћа треба да нађу мир, али без обзира – било на Косову, или у некој другој земљи, ми нећемо дозволити да се издајницима пружа уточиште. Ово није мешање у њихове унутрашње послове. Косово не треба буде јатак издајницима који су покушали државни удар у Турској. То очекујемо од пријатеља", јасан је био Чавушоглу.
Зашто би, међутим, косовски Албанци ризиковали кварење односа са традиционалним пријатељем?
Покушавају ли, можда, приштинске власти, смештајући Гашија у затвор, да отопле односе са Америком, који су иначе неуобичајено затегнути након Куртијевог дивљања на северу?
Јер, јасно је да су Западни савезници Анкаре на страни Фетулаха Гулена, који је у ноћи између 15. и 16. јула 2016. године државним ударом управљао из Пенсилваније, где и сада мирно живи у својој вили. Због наводног недостатка доказа, САД упорно одбијају да Анкари изруче и више од 200 других терориста којима би Турска да суди.
Некадашњи шеф турских обавештајаца Исмаил Хаки Пекин пре неколико година је истакао да ФЕТО који за Балкан представља озбиљну претњу, има и озбиљну структуру како на Косову, тако и у Босни и Херцеговини и Македонији.
"Оно што се јуче десило Турској може се десити и овим земљама. Они и тамо могу повлачити потезе попут изазивања државног удара и унутрашњих сукоба. Зато што ову организацију користе Сједињене Државе", рекао је Пекин, подвлачећи да САД гуленисте могу да натерају да ураде шта год желе, а желе да Балкан буде под америчком контролом.
Можда је, пресуда против Гашија, и спремност Приштине да изда своје савезнике, још један доказ те "многопрсте" америчке руке која управља лажном државом?