Србија и Балкан

Грујичић: Закон о забрани пушења следеће године

Сва испитивања НАЛЕД-а и Батута показала су да 75 одсто грађана подржава закон о забрани пушења у затвореном простору, рекла је министарка здравља
Грујичић: Закон о забрани пушења следеће године© TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ nr

Министарка здравља Даница Грујичић је изјавила да је нови Закон о здравственој заштити још увек на јавној расправи и додала да се нада да ће следеће године бити донет закон о забрани пушења у затвореном простору.

"Сва испитивања НАЛЕД-а и Батута показала су да 75 одсто грађана подржава закон о забрани пушења у затвореном простору. То су они који не иду у затворене просторије, јер не могу да дишу од дима. У току је усклађивање законских аката, а затим ће тај закон ће отићи на јавну расправу", рекла је Грујичић за Танјуг.

Министарка је истакла да су поједини медији, пишући о новом закону, поводом кога је била на мети критика због одредбе да лекари опште праксе могу да дају боловање само од 15 дана, прећутали да су из те одредбе изостављени свеже оперисани пацијенти којима је потребан дужи период за опоравак, труднице, инвалиди и онколошки пацијенти.

"Посебним подзаконским актима ћемо вероватно додати још неке категорије, као што су  критично болесни пацијенте, пацијенти који су неколико дана или недеља провели у интензивној нези, ту су ствари где заиста нема дилеме и такве људе нећемо малтретирати", рекла је министарка.

Она је истакла и да је на основу података утврђено, да излечење у више од 90 одсто случајева буде 58. дана, што, како је оценила, "дебело није у реду".

"То је био један од разлога. Ја сам у медијима приказана као неко ко води рачуна о послодавцима и капиталу, а не о радницима, а сви они који ме знају, знају да то није истина, већ да је то један од начина увођења реда", објаснила је министарка.

Грујичић је додала је да је тако било и у социјалистичко време, када је лекар опште праксе могао да да боловање од две недеље, тако да то није ништа ново.

Министарка је рекла да постојећим законом није решена здравствена заштита одређеном броју ратних ветерана.

"Сада, у договору са министром за рад Николом Селаковићем и директорком Фонда ПИО Сањом Шкодрић, сви који имају борачку књижицу добиће и здравствену књижицу. Предлог тих људи је био да уколико чланови њихових породица немају по другом основу здравствено осигурање, добиће га захваљујући томе што су они били спремни да жртвују свој живот за своју земљу", рекла је Грујичић.

Она је навела и да је усвојен нови правилник који важи од половине маја, а предвиђа да када конзилијум одлучи шта је најбоље за неког пацијента, без обзира да ли је то најјефтинији или скуп лек, пацијент ће тај лек добити у државној установи и неће морати да плаћа.

Министарка истиче да је, посебно код онколошких пацијената, проблем што иновативна терапија захтева да постоје одређени услови, односно одређени број ћелија које ће реаговати на лек.

"Ако немате то је сипање у празно и онда је боље да добијете класичну хемио терапију за коју се зна који је степен ефективности и онда да се даље контролишете", навела је Грујичић.

Она је додала да се може кренути са једном терапијом, а ако се болест врати после неког времена можда ће бити могуће давање иновативне терапије.

Грујичић је казала и да је за онколошке пацијенте важно да Србија има три пута више линеарних акцелератора, два икс ножа, гама нож, а да ће ускоро почети да се ради на магнетном линаку што ће значајно допринети да пацијенти не морају да чекају на радио терапију. 

"Оно што је држава сјајно урадила је то да се више не чека на зрачење. До пре неколико година имали смо седам линеарних акцелератора, а сада их имамо 21. Не иде се више у Турску или Грчку због апарата које они имају, а ми немамо. Сада већ можемо да планирамо набавку, Крагујевац ће следеће године добити нови апарат за зрачење. Кладово ће добити апарат близанац, јер ако се поквари један апарат, радиће други", рекла је Грујичић.

Министарка је оценила и да је много већи број скенера, магнетних резонанци, а да су домови здравља добили апарате који су неопходни.

Грујчић је рекла и да је данас у току трансплантација срца једном пацијенту и захвалила породици пацијента који је проглашен мождано мртвим што је дозволила донацију.

Када је у питању дигитализација у здравству министарка је рекла да ће бити потребно неколико година да се умрежи е-здравство.

Говорећи о повећањима плата у здравству, Грујичић је истакла да ће оне прво бити повећане медицинском особљу, а потом и осталима. 

"Добро је да је тако, јер нама тај средњи медицински кадар недостаје. Велики сам противник преквалификација, јер медицинска сестра која заврши четири године средње школа мора да буде испоштована и оно што су оне училе четири године, не може неко да научи за пар месеци или годину дана. Медицинске сестре данас морају много више да знају него што су некада знале и оне су стуб здравства", оценила је Грујичић.

Грујичић је навела да Србији недостаје специјалиста, а највише педијатара, те да ће свако ко се определи за педијатрију добити специјализацију.

Министарка је рекла и да је обилазећи Србију приметила да су болнице полупразне, а да су пуне интензивне и полуинтензивне неге.

"Попуњеност једног клиничког центра прошле године био је 40 одсто, а граде се нове болнице. За то сам да се саграде савремене болнице, али мора се рационализовати", указала је она.

Додала је да сматра да посебно онкологија, дијализа и психијатрија имају најтеже услове и да треба да добију нове, савременије просторе. 

image