Србија и Балкан

Дачић: "Косово" неће никад у Унеско

Према шефу српске дипломатије, реизбор Србије у Извршни савет Унеска значи и већу сигурност да ће Београд успети да заштити приоритете када је реч о државним и националним питањима, у условима када постоје покушаји да се српско наслеђе на Косову и Метохији преведе у "косовско"
Дачић: "Косово" неће никад у Унескоwww.globallookpress.com © Li Muzi

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је данас да је избор Србије у Извршни савет Унеска трећи пут заредом велики дипломатски успех Србије, признање за њен досадашњи рад у овој организацији и признање за спољну политику коју води.

"То је велико признање и за досадашњи рад Србије зато што је Србија била председавајућа Извршном савету у претходном мандату. Шеф наше мисије Тамара Растовац Сиамашвили је била председавајућа и њен рад је оцењен и од стране генералне директорке и од свих држава чланица као изузетно успешан. Уједно то је признање за спољну политику коју води држава Србија, све државне структуре на челу са председником Александром Вучићем, која се труди да има уравнотежен приступ када је реч о свим проблемима којих нажалост широм света има много. Овакав резултат смо очекивали, али смо изузетно задовољни јер је то још једна потврда нашег доброг рада и показатељ колико нас високо цене чланице Унеска", рекао је Дачић.

Према њему, овај реизбор значи и већу сигурност да ће Београд успети да заштити приоритете када је реч о државним и националним питањима, у условима када постоје покушаји да се српско наслеђе на Косову и Метохији преведе у "косовско".

"За нас је веома битно наше културно наслеђе на Косову и Метохију, око чега се води битка свих ових година јер албанска страна покушава да то премести, да то не буде више српско наслеђе и да то наслеђе буде тзв. косовско. Са друге стране, моћи ћемо да се успешно боримо и против евентуалног покушаја да Косово добије чланство у Унеску. Мислим да то у овом тренутку апслутно није реално. Победили смо на гласању 2015. године, био је још један њихов покушај 2017. године, а након тога су и одустали, нису се чак ни пријављивали јер знају унапред какав ће бити резултат", објаснио је српски шеф дипломатије.

Иако ће, каже, многе земље у свету наставити да форсирају пријем тзв. Косова у Унеско, гласови које је Србија јуче добила јасан су показатељ да до тога никада неће доћи. 

"Наш реизбор је гаранција да ће, када је реч о КиМ, приступ Унеска бити у складу са нашим државним и националним интересима. То нарочито истичем јер су и даље наше културно наслеђе на КиМ, наши споменици под заштитом Унеска пре свега српски манастири и цркве из 12, 13 и 14. века дефинисани као културно благо у опасности. У опасности од кога? Од албанских сепаратиста и терориста који уништавају српске цркве и споменике на КиМ. Реч је о четири споменика културе –Грачаница, Пећка патријаршија, Дечани и Богородица Љевишка. За нас је то веома битно, имајући у виду да ће сигурно многе земље у свету наставити да форсирају пријем тзв. Косова у Унеско а ово је јасан показатељ да до тога никада неће доћи", нагласио је Дачић.

image