Србија и Балкан

Дрецун: Запад покушава да одбаци Бриселски споразум, жури им се да реше питање КиМ

Француско-немачки план је погрешно постављен, јер "Косово" третира као државу, каже председник Одбора за КиМ у Скупштини Србије
Дрецун: Запад покушава да одбаци Бриселски споразум, жури им се да реше питање КиМ© A.K./ATAImages

Председник Одбора за КиМ у Скупштини Србије Милован Дрецун изјавио је, поводом техничког дијалога делегација Београда и Приштине са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком, да је Београд показао да је апсолутно посвећен дијалогу и постизању договора и решења.

"Београд је показао да је апсолутно спреман и посвећен дијалогу, постизању договора и решења, што се показало тиме што је тим директора Канцеларије за Косово и Метохију Петра Петковића био састављен од 18 људи који су стручни у својим областима. Са друге стране видите код Приштине неспремност да се постигне договор око било чега", изјавио је Дрецун за Танјуг.

Он је истакао да ће тренутна поставка француско-немачког плана охрабривати Приштину да не постиже помаке у договору.

"Главни кривац за такво понашање Приштине јесте Запад и француско-немачки план који је погрешно постављен. Он је постављен на основама да 'Косово' третира као државу и да на мала врата уведе де факто признање лажне државе од стране Београда", навео је Дрецун.

Према његовим речима, приштинска страна поштује потписано само када јој то одговара.

Дрецун је указао да је јако битно што су се данас са Лајчаком водили разговори око кључних питања ЗСО.

"Видимо да је и Лајчаку и свима на политичком западу јасно да без договора и конкретних потеза за формирање ЗСО неће бити могуће да се разговара о другим темама", оценио је Дрецун.

Навео је да се свима на политичком западу жури да се реши питање КиМ, због америчких избора и избора у Европском парламенту наредне године. Он је оценио да Запад покушава у потпуности да одбаци Бриселски споразум из 2013. и 2015. године о принципима за формирање ЗСО.

"Потпуно су одбацили нацрт статута који је наш управљачки тим урадио, тим у коме су били српски представници, што је било у складу са договором. Онда је Запад изашао са својим новим нацртом око кога се воде нови разговори", објаснио је Дрецун.

Он је истакао да САД и ЕУ имају политичку моћ да натерају Приштину на одређено понашање.

"Стално се коментарише да је Курти непопустљив, да не може да се убеди, да води своју самосталну политику. То су приче за малу децу, довољна је политичка моћ, снага и утицај САД и ЕУ", указао је Дрецун.

Он је истакао да се никада неће сломити отпор Београда да призна тзв. Косово.

"Док год гајите илузију да ћете моћи разноразним политичким манипулацијама, преварама, притисцима, претњама да нас натерате, неће бити могуће постићи напредак и било какав договор. Приштина то види и охрабрена је да инсистира на томе да сада уместо ЗСО, на дневни ред ставља приоритетно питање признања лажне државе", закључио је Дрецун.

image