Повећане напетости у односима Београда и Приштине делимично су последица приступа Запада који не жели да провоцира Београд усред руско-украјинског сукоба, тврди шефица британског парламента за спољну политику Алиша Кернс.
Кернсова, која је прошлог јуна оптужила Српску православну цркву да учествује у шверцу оружја на Косово и Метохију, рекла је за "Фајненшел тајмс" да би Велика Британија, САД, Немачка, Француска и Италија требало да укину санкције Приштини и одустану од "приступа који се фокусира на Београд."
"Запад на Балкану показује да нема петљу, а такође показујемо да нисмо научили лекције у одвраћању Русије. У том случају нам је приоритет био да не узнемиримо Русију по цену њених суседа. Овде се дешава потпуно иста ствар", рекла је Кернсова.
Она је подсетила на своје доказима непоткрепљене оптужбе против СПЦ, односно да "оружје долази из Србије у колима хитне помоћи." Те наводе је демантовао чак и Кфор.
"И шта смо видели? Оружје које је очигледно дошло из Србије. . . Двојица терориста који су погинули тог дана у пуцњави били су возачи хитне помоћи. А где су се сакрили? У манастиру", рекла је Керносва, мислећи на догађаје у Бањској.
Министар одбране Милош Вучевић и главнокомандујући Војске Србије Милан Мојсиловић претходно су одбацили тврдње о "српском оружју" које је тада приказано јавности на видео снимцима, истичући да се исто такво оружје југословенске производње користи диљем региона, укључујући и од стране тзв. косовских безбедносних снага.
Кернсова, међутим, тврди да је у питању ново оружје из 2021. године.
Претње Вучићу и позивање на санкције Србији
"Фајненшел тајмс" напомиње да је Београд започео истрагу о Кернсовој, коју је оптужио да делује у име страних интереса, и додао да ће наредити замрзавање даљег извоза оружја из Србије.
"То што један председник прети посланику је одраз Вучићеве несигурности тога и да су моји коментари погодили у центар", упозоривши, наизглед, Вучића да "пази какву мрежу плете када крене у обману."
Кернсова, коју је новинар Кит Кларенберг назвао "високим официром британске обавештајне службе", такође оптужује "међународни систем" за "саучесништво у претварању да не постоје организоване криминалне групе око Косова."
"Међународна заједница је имала доказе — и има могућност да их открије" у јавности, рекла је она, оценивши да је "проблем" приступ који се наводно води "умиривањем Београда."
Уместо "умиривања", на Београд би требало извршити притисак, сматра Кернсова.
"Не можемо да прихватимо претпоставку да Србија никада неће признати Косово. Косово не може да одустане од тежњи за пуном (западном) интеграцијом", рекла је британска посланица.