Претње, уцене и смрт: Тешке судбине "заштићених сведока" на суђењима против вођа тзв. ОВК
Није заиста потребно бити неки велики познавалац косовских прилика па закључити колика је невоља натерала заштићеног сведока W04577 у процесу против лидера тзв. ОВК Хашима Тачија, Кадрија Весељија, Јакупа Краснићија и Реџепа Сељимија у Суду за злочине ОВК у Хагу па да упорно одбија да сведочи, по цену чак и да оде у затвор.
Јер, боље и у затвор него...
Овај заштићени сведок још 11. октобра ове године одбио је да сведочи у Хагу, а судски постављени заступник сведока тада је у судници рекао да је "сведок изузетно узнемирен", као и да "није вољан да сведочи". Тужилац Клер Лосон тада је покушала да испита овог сведока али је он негирао да је 2004. године уопште дао изјаву тужилаштву, а на подсећање тужитељке да је тада и потписао изјаву, сведок је рекао да то није истина и да је неко "нажврљао" његово име. Џаба је судско веће неколико пута сведока 4577 упозоравало да може бити кажњен ако одбије да сведочи, несрећни човек затражио је месец дана одлагања, упозоривши да га, "ако му не дају месец дана могу послати у затвор" и ту је "крај приче".
Месец дана касније, ових дана, Суд у Хагу дозволио је да се сведочење сведока 4577 одложи а "имајући у виду закључак психолога Службе за пружање помоћи и подршке сведоцима да он тренутно није у стању да сведочи". Овог пута одлука ће важити све док се панел не увери да је сведок способан да сведочи.
Суд за злочине ОВК у Хагу раније ове недеље одлучио је да на предлог тужилаштва забрани посете притвореним бившим лидерима ОВК Тачију, Весељију и Сељимију и то због сумње да су особама које су их посећивале у притворској јединици одавали заштићене сведоке желећи да их спрече да сведоче.
Судије су, доносећи овакву одлуку, закључиле да на основу података тужилаштва постоји ризик да су оптужени "обелоданили поверљиве информације особама које нису овлашћене да их добију" као и да "незаконито откривање таквих информација може негативно утицати на заштиту сведока и на интегритет процеса".
Поред овог, саопштено је и да ће суд накнадно одлучити о захтеву тужилаштва да се посете и комуникације Тачију, Весељију и Сељимију трајно ограниче као и да они буду одвојени од других затвореника и да им се и на тај начин ограниче везе са спољним светом.
Тужилаштво се на овај захтев одлучило пошто су прислушкивањем разговора тројице оптужених са посетиоцима дошли до доказа да су "недозвољено утицали на сведоке и ометали рад" а претходно се више сведока пожалило тужиоцима да су им оптужени, преко посредника, слали поруке да одустану од сведочења или да ублаже исказе.
Наведено је и да је Тачи више пута преко особа које су му биле у посети слао поруке како да се манипулише сведоцима. Један од сведока тужиоцима је пренео да му је стигла порука "по директној инструкцији Тачија и Весељија да се повуче или да ублажи исказ" и то "за добро Косова". Другом сведоку, Тачи је, тврди тужилаштво, послао поруку да "умањује његову улогу" у кривичним делима која су му оптужницом стављена на терет, да говори "не знам" и "не сећам се".
Иначе, велика већина од 35 сведока који су до сада саслушани у Хагу на суђењу вођама ОВК за прогоне, затварања, незаконита хапшења, окрутно поступање, мучења, убиства, исказе су дали иза затворених врата како би се заштитио њихов идентитет.
Према различитим изворима и проценама, сумња се да је на Косову и Метохији од доласка међународних снага, односно од 2001. године, убијено најмње 15 сведока у случајевима против лидера, команданата, бораца тзв. ОВК како они својим сведочењима не би угрозили отужене. У неким случајевима сведоци су страдали у саобраћајним несрећама, у другим радило се о наводним самоубиствима, у трећим људи су налажени мртви поред путева...
Неки су мучени, другима је прећено да ће "лоше проћи" и они и чланови њихових породица, као и да њихова сведочења нису добра за "добробит Косова".
Половином јануара 2021. године, Фадиљ Суљевић родом из Медвеђе, бивши полицајац на Косову, и човек чије је име било на списку сведoка Специјалног тужилаштва у Хагу пронађен је мртав у брдима изнад језера Бадовац близу Грачанице.
Медији су тада пренели незванична сазнања српских обавештајних извора да је Суљевић наводно био управник логора за око 300 Срба у месту Матичане код Приштине који је био највећи импровизовани затвор на Србе и неалбанце на КиМ.
"Према ранијим искуствима, тврдимо да ће сведоци који би било шта могли да кажу о страдањима Срба и злочинима ОВК бити ликвидирани. Што се тиче Суљевића, његова зона деловања је била око Приштине и ту су били логори Матичане, Сунчани Брег и Врањавац за које је био задужен", пар дана после убиства Суљевића пренеле су "Вечерње новости" изјаву из Удружења киднапованих у убијених Срба.
Бољи познаваоци ове материје тврдe да је највише сведока страдало у случају оптужених из зоне "Дукађини", један од оптужених био је Даут, брат Рамуша Харадинаја, као и у процесима против Рамуша Храдинаја и Фатмира Љимаја пред Трибуналом у Хагу где су обојица ослобођени.
У Пећи је 2003. године убијен Тахир Земај, главни сведок у процесу против Харадинаја, у пуцњави су тада убијени и Земајев син и брат. Међу убијеним сведоцима помињана су и имена - Исмета Мусаја, Садика и Весеља Мурићија, Бекима Мустафае и Авни Ељазаја, Тахира Земаја, његовог син Ениса и брат Хасана, Иљира Сељимаја и супруге његовог брата Ферида, Сабахете Тољај, Исуфа Хакљаја, Садика Мусаја, Синана и Џељадина Мусаја...
Током суђења у Хагу, један од заштићених сведока судији Алфонсу Орију рекао је у лице да заштита суда "не вреди ван ових зидова". У неким пресудама наведено је да су суђења вођена у "чудној атмосфери" као и да су "сведоци одбијали да сведоче".
Коментаришући убиства сведока, а непосредно после убиства Суљевића, председник Србије Александар Вучић рекао је да је то питање за Европљане и Американце, творце тзв. независности Косова. Вучић је тада рекао да убиство Суљевића није први такав случај и подсетио да је најчуднија била смрт сведока у процесу против Рамуша Харадинаја, у саобраћајној несрећи у Подгорици, неколико година раније.