Додик: Раздвајањем поступка судија доказао да сам ја циљ
Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је да је раздвајањем поступка против њега и вршиоца дужности директора Службеног гласника Милоша Лукића, судија доказао да је он циљ ове афере.
Додик се обратио се данас у судници, први пут од почетка процеса који се пред Судом БиХ води против њега због непоштовања одлука Кристијана Шмита.
"У оптужници стоји да сам оптужен јер сам поштовао Устав Републике Српске. Имао сам прилику и одлучио сам први пут да се обратим судији и да му кажем да је Устав Српске усаглашен са Уставом БиХ и Дејтонским споразумом", рекао је Додик у обраћању новинарима након појављивања пред судијом.
Председник Републике Српске поступајућем судији је рекао да "обустави поступак ако жели да сачува образ".
Додик је истакао да се још једном показало да су Суд и Тужилаштво БиХ политички инструисани и да су под утицајем странаца.
"Ово је чисто политички процес коме не помажу правне чињенице", рекао је Додик.
Председник Српске је рекао да очекује ослобађајућу пресуду и да ће у том случају тужити БиХ за надокнаду штете.
"Уколико буде тако, БиХ ће морати да плати високу казну за неспособне тужиоце", поручио је Додик.
Милан Тегелтија, саветник председника Републике Српске, изјавио је данас да је раздвајање поступка против председника Републике Милорада Додика и в. д. директора Службеног гласника Милоша Лукића супротно основним начелима кривичног поступка предвиђеним Законом о кривичном поступку.
"Раздвајање тог поступка не може се оправдати оправданим изостанком једног оптуженог – Лукића, јер Суд није установио извесну дужу немогућност присуства претресима Лукића, што би онемогућило спровођење поступка против обојице", појаснио је Тегелтија.
Како је код Лукића реч о акутном здравственом стању које је пролазног карактера, напоменуо је Тегелтија, Суд је у складу са начелима кривичног поступка морао да одложи главни претрес и водити га у накнадном року заједнички за оба оптужена, а у међувремену утврдити природу здравственог стања Лукића и извесност његовог појављивања на претресу у неком наредном времену.
"На овај начин, раздвајањем поступка Суд БиХ је демонстрирао политички циљ и мету овог квази-кривичног, а у ствари политичког поступка против председника Републике Српске, јер је потпуно одступио од основних начела Закона о кривичном поступку који захтевају јединствено вођење поступка о јединственом узрочно-последично повезаном догађају, те одступио од претходног утврђивања разлога за раздвајање кривичног поступка (утврђивање извесне дуже немогућности присуства претресима једног од оптужених)", рекао је Тегелтија у изјави за Срну.
Он је указао да је Суд БиХ, напротив, мимо начела Закона о кривичном поступку и не утврђујући разлоге за раздвајање поступка донео одлуку о раздвајању поступка руководећи се политичким, а не објективним и утврђеним кривично-процесним разлозима.
"Све ово је само још једном показало да је овај поступак пред Судом БиХ 'поступак са политичком метом' који као такав председнику Републике Српске не омогућава фер, непристрасан и законит процес пред независним и непристрасним судом који суди искључиво у складу са Уставом и законом", оценио је Тегелтија.
Кошарац: Додик показао како се брани Српска
Заменик председавајуће Савета министара БиХ Сташа Кошарац истакао је да је председник Републике Српске Милорад Додик данас поново показао како се у Сарајеву брани Република Српска, њена уставна позиција и интегритет институција Српске.
"Данас су у неуставном Суду БиХ пале све маске и показала се суштина - једини циљ овог политички диригованог процеса, односно прогона је уклањање Додика са политичке сцене у БиХ. Јер како другачије објаснити раздвајање поступка против Додика и вршиоца дужности директора Службеног гласника Милоша Лукића", указао је Кошарац, додајући:
"Зашто им се толико жури? У паници од несавесног деловања на силу убрзавају, а сада и раздвајају процес. Морају положити рачуне Шмиту, Марфију и другим менторима из појединих западних амбасада, који су истински налогодавци ове бруке и срамоте која се дешава пред Судом БиХ. Нисмо политички наивни и разумемо шта су крајње намере дела међународне заједнице, при чему су судије и тужиоци само марионете у њиховим рукама."
Кошарац је навео да су решења у унутрашњем договору два ентитета и три конститутивна народа, без било које врсте међународног интервенционизма, који је у правилу на штету Републике Српске.
Рочиште председнику Републике Српске Милораду Додику и вршиоцу дужности директора Службеног гласника Српске Милошу Лукићу окончано је без јасног става да ли ће бити настављено 30. јануара јер је Додикова одбрана затражила изузеће поступајућег судије Мирсада Стрике.