Србија и Балкан

Вучић: Биће повећана помоћ породицама са децом, смањићемо јаз између богатих и сиромашних

Просечна плата 2027. године биће 1.400 евра, а просечна пензија и минималац 650. Србија ће да настави свој европски пут, чувајући своје традиционалне пријатеље, слободу и независност. – Суштина свих пројеката се слива у један, а то је – успешна Србија, казао је председник Александар Вучић на представљању програма "Скок у будућност – Србија Eкспо 2027"
Вучић: Биће повећана помоћ породицама са децом, смањићемо јаз између богатих и сиромашних© FOTO TANJUG/MARKO ĐOKOVIĆ/

Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас, на представљању програма "Скок у будућност – Србија Eкспо 2027", да је данас велики дан за Србију.

"Месецима смо радили на овом плану, трудили се да представимо све оно што ћемо да урадимо у наредне четири године. План је свеобухватан, амбициозан, са много ентузијазма и љубави смо га радили. Све што смо постигли је ништа у поређењу са оним што планирамо да урадимо у наредне четири године", навео је Вучић и истакао да је ово план за све људе, без обзира на националост, политичку оријентацију...

"Није важно да ли сте Србин, Мађар, Бошњак, Ром или припадник било које друге нације. Сви људи морају у овоме подједнако да учествују. Сви морају подједнако да помогну и верујем да ће сви људи подједнако, са огромном енергијом, да приступе пројектима о којима ћемо да говоримо. А суштина свих пројеката се слива у један пројекат, а то је успешна Србија и то је оно како смо ми назвали ову манифестацију - Скок у будућност 2027. године", истакао је Вучић.

Председник Србије подсетио је да ће Експо бити одржан 2027. године, а да смо ту чињеницу искористили као повод "да себи наметнемо циљеве које нисмо могли да остваримо у прошлости".

"Мораћемо више да се да бринемо о најсиромашнијима, онима које је најлакше повредити, онима који нису имали довољно могућности... Друштво може да напредује само ако сви добију једнаку шансу", додао је Вучић и истакао да под инклузијом подразумева и пуну социјалну кохезију.

Он је напоменуо да је сиромаштво у Србији са 26,7 одсто смањено на 20 процената, а да је намера да до 2027. године буде на нивоу од 16,7 одсто, што је изнад просека у Европској унији.

Вучић је истакао да "Србија мора да пошаље јасну поруку да ће наставити свој европски пут озбиљним и одговорним понашањем, чувајући слободу, независност и своје традиционалне пријатеље".

"У оваквим условима, са оваквом геополитичком ситуацијом у свету, за нас је од приоритетног значаја да сачувамо мир у региону, ако већ не можемо да утичемо на светске прилике. Упркос чињеници да смо неретко љути, с правом, због изјава многих из Европе, посебно када је реч о Косову и Метохији и територијалном интегритету наше земље, Србија вечерас мора да пошаље јасну поруку да ће да настави свој европски пут", поручио је Вучић.

Раст плата и пензија

Он је, говорећи о економској ситуацији, рекао да је бруто домаћи производ (БДП) 2012. године износио око 33 милијарде евра.

"На крају 2027. године, ако урадимо све што смо замислили, та бројка износиће 92,7 милијарди. Надамо се нешто повољнијим геополитичким приликама, можда бисмо могли да дођемо и до 100 милијарди. То је више од три пута више", нагласио је председник Србије.

Он је подсетио да је вредност просечне плате 2012. године износила 331 евро, а у децембру ове године очекује се да ће њена вредност порасти на 958 евра.

До 2025. године први пут ће просечна плата прећи 1.000 евра (1.056 евра на нивоу Србије), а 2027. године предвиђено је да буде 1.400 евра у Србији, а у Београду, Новом Саду и Бору и више од 1.800.

Просечна пензија ове године износи 391 евра, а према Вучићевим речима, до децембра 2027. године очекује се да ће износити 650 евра.

Такође, до 10. фебруара ове године пензионерима ће биће исплаћене увећане пензије, и то за 14,8 процената.

Када је реч о минималној заради, Вучић је додао да је ове године први пут минималац премашио износ од 400 евра, и да би до краја овог циклуса требало да буде повећан на 650 евра, што показује бригу о људима.

Он је напоменуо да ће незапосленост бити један од најважнијих и највећих проблема, посебно због развоја вештачке интелигенције.

Вучић је подсетио да је 2012. године стопа незапослености била 25 одсто, и казао да данас имамо 550.000 више запослених у Србији, и поред одлива становништва и умирања.

"Морамо смањити јаз између најбогатијих и најсиромашнијих. Пажљиво ћемо то радити, морамо пазити и на послодавце. Велики изазов ће бити да незапосленост одржимо између седам и девет одсто. Вештачка интелигенција је била главна тема у Давосу. Ако Американци и Кинези буду сарађивали, за само пар година донеће нам лек за рак. Али, донеће и огромна отпуштања, што ће бити велики проблем за целу планету", истакао је Вучић.

Помоћ од 500.000 динара за прво дете

Председник Србије саопштио је и да ће бити повећана помоћ породицама са децом, и то од априла или маја ове године.

"До сада смо за прворођено дете издвајали 378.000 динара, а од сада ће се за прворођено дете добијати 500.000 од државе. За друго ће бити подршка 600.000 динара од државе, а за треће и четврто дете биће још озбиљнија финансијска помоћ. То је огромна разлика у односу на протекли период", објаснио је Вучић.

Он је рекао да смо били "на ивици потпуног нестанка, а сада смо стопу фертилитета подигли на 1,63 одсто".

"Наша обавеза је да стопу фертилитета подигнемо на 1,75 до 2027. године. У односу на 2010. смо великим улагањима у новорођенчад успели да променимо слику нашег природног прираштаја, посебно у сиромашнијим областима", казао је председник Србије.

Он је саопштио да ће у наредне четири године бити реконструисана готово сва породилишта у Србији, прво она у Београду, Нишу, Крагујевцу и Новом Саду, а затим и у другим местима. У договору са председником Републике Српске, биће обновљено и породилиште у Бањалуци.

"Када мајка хоће да подари живот, а онда оде у просторије у којима не ради чесма у тоалету, или није све чисто и уредно, онда је то за нас лоше. Ако хоћемо више деце, а не можемо да уредимо породилишта, онда смо лицемерни. Две године смо чекали пројекте за Вишеградску и Народни фронт. Завршиће их за два месеца, па идемо да радимо локацијске услове", додао је председник Србије.

Улагања у лекове за ретке болести

Вучић је рекао да у Србији постоји неколико лекова за ретке болести, каквих нема нигде у региону.

"Лек за болест деце лептира доступан је само у Америци, Француској, Немачкој и Србији. У наредне три године ћемо да повећамо буџете за ретке болести, прве године 85 милиона евра, па 150, а на крају 200 милиона евра", напоменуо је Вучић.

Гради се 23 вртића и 67 школа

Он је истакао да ће Србија наставити да улаже у изградњу и обнову школа.

"Колико ове године кренућемо у изградњу нових 23 вртића и 67 школа широм Србије, плус још 23 школа за које Mинистарство за јавна улагања мора хитно да уради пројекте. Ја мислим да је то најлепше и једно од најважнијих улагања", напоменуо је Вучић.

Путна инфраструктура

Према речима председника Србије, у плану је изградња још 487 километара ауто-путева и брзих саобраћајница до 2024. године, што је 955 километара у претходних 15 година.

"Од времена СФРЈ до 2012. године укупно је урађено само 596 километара путева, а од 2012, урадили смо 468 километара, тако да је то 955 километара у последњих 15 година. Следећи је Паковраће–Пожега, остало нам је 19,5 километара, то ће бити готово до октобра ове године. Деоница Сремска Рача–Кузмин у дужини од 19 км, са мостом у Сремској Рачи, биће завршена до краја 2025. године. Фрушкогорски коридор, укупно 47,5 км, биће урађен до јуна 2026. године", објаснио је Вучић.

Он је навео да се у овом тренутку граде три велика моста преко Дунава, а то се "никада у историји није догодило у Србији".

"Деоница Шабац-Лозница биће ускоро завршена, затим Дунавски коридор, деоница Пожаревац-Голубац, то је 68 километара, то завршавамо до 2026. године. Обилазница око Новог Сада биће урађена за две и по године", казао је председник Србије.

Саобраћајница Осмех Србије, од 168 километара, биће завршена до 2026. године.

Када је реч о ауто-путу Вожд Карађорђе, Вучић је напоменуо да су тренутно у току радови на деоници од 41 километар, од Чибутковице до Орашца. Циљ је да се Лазаревац и лазаревачка места брзом саобраћајницом споје са Аранђеловцом. Вучић је напоменуо да ће Младеновац добити много бржи излаз за Београд.

Он је најавио и реконструкцију железничке пруге широм Војводине, а до Експа ће бити завршене деонице Врбас–Сомбор и Панчево–Суботица до Експа.

Председник Србије истакао је и да "ускоро крећу прави радови на изградњи београдског метроа".

"За локалне и регионалне путеве биће уложена 1,1 милијарда евра у наредне три године, мимо буџета и онога што се очекује од наплате друмарине. Када је железница у питању, за изградњу и реконструкцију у наредном периоду планирано је више од 2.000 километара пруга, а сада градимо и завршавамо 108 километара најмодерније пруге Београд–Суботица", објаснио је Вучић.

Здравство

Вучић је саопштио да неће постојати ниједна општина у Србији која неће имати дигитални мамограф, а свака окружна болница имаће магнетну резонанцу, како бисмо могли да заштитимо здравље наших мајка, бака, сестри, супруга...

"Што се тиче инфраструктуре у здравству, Универзитетски клинички центар Србије се ради у фази два. У Клиничком центру Војводине ће се радити делимична реконструкција, затим УКЦ Крагујевац, потом Тиршова 2. Са Тиршовом смо имали безброј проблема, рушили су тендере једни другима, затим ГАК Народни фронт, погледајте како ће то све модерно и лепо да изгледа. Затим ћемо радити на Институту за ортопедију, па и на Онколошком центру који је предлагала министарка Даница Грујичић. О томе настављамо разговоре", додао је Вучић.

Култура и спорт

Вучић је рекао да ће бити и радова на меморијалним центрима и музејима.

Он је открио да постоје два предлога за Музеј Николе Тесле, један да буде у Марини Дорћол, а други у Београду на води.

"То ће бити једно од најбољих места за посетиоце, више ће приличити нашем највећем научнику. Уследиће адаптација Железничке станице, која ће бити историјски музеј. Одмах поред је зграда Поште, којој враћамо стару дивну фасаду, и ту ће бити дечији музеј", додао је.

Он је најавио и изградњу нове сцене Народног позоришта у Нишу и потпуну обнову старог језгра Сремских Карловаца...

Вучић је додао да Србија у спорт улаже много, и да му је "понекад жао и да мисли да претерујемо".

"Ипак, спортисти толико поноса доносе нашој земљи, да ћемо наставити да улажемо. Стадион Чика Дача у Крагујевцу ће потпуно променити изглед Шумарица. Национални одбојкашки центар завршавамо у мају 2025, а затим спорстку дворану Спортског друштва Раднички", казао је Вучић.

Субвенције компанијама и пољопривредницима

Он је рекао да ће Србија наставити да субвенционише све компаније које имају дугорочне планове за улагање, а пре свега домаће, које ће увек имати предност у односу на стране.

"Страним компанијама смо бескрајно захвални што су изабрали Србију као своју дестинацију. Имаћемо у наредном периоду отварања нових фабрика и верујем да ће то допринети додатној индустријализацији наше земље", казао је Вучић.

Он је напоменуо да "није стручњак за пољопривреду", али да је у плану да се помогне људима који раде 365 дана у години.

"То су пре свега сточари за које ће субвенције расти најбрже, говедари, сви који производе млечне производе. Мислим да то улива сигурност свима који хоће да се баве тим тешким послом. Улагаћемо у даље наводњавање, ратарских, повртарских и других култура. Улагаћемо и у виноградарство, свима желимо да помогнемо, грантовима и повољним кредитима", истакао је Вучић.

Он је казао да Србију чекају огромни послови у енергетици, и да ће кренути изградња реверзибилне Хидроелектране Бистрица.

"Ако је не завршимо, нећемо имати струје. То морамо што пре да урадимо. Сада завршавамо Термоелектрану Костолац Б3, а имамо и велике пројекте изградње самобалансираних соларних електрана. Улагаћемо у енергију више него икада. Нафтовод Србија-Мађарска мора бити урађен до Експа", додао је Вучић.

Он је истакао да ће Србија наставити убрзано да ради и на енергетској санацији зграда, како је то урађено у Прагу и Братислави.

Председник Србије поручио је да би нова влада требало да размисли о копању литијума и истакао да се никада није плашио, како је рекао, хајке неодговорних људи.

"Рекли су да заказујемо вечерашњи догађај да бисмо саопштили да идемо да копамо литијум. Такву одлуку може да донесе само нова Влада Србије. Не мислим да је потребно подилазити незналицама. Прошла влада није прихватила моју идеју, сматрали су другачије, да им је можда лакше да се то не прихвати због уличних демонстрација и не знам чега. Потребно је развијати наше крајеве", поручио је Вучић.

Он је рекао да, уколико се анализира колико људи живи од Лознице до Бајине Баште, "ту нема више од 105-110 хиљада људи".

"Само размислите, хоће ли да остају и даље када немају посла, или имају мање посла, и колико ће људи да дође ако им је минимална плата за 2.000 запослених,  1.000 евра? Шта би само у том случају то значило, да не причам какав је ту утицај на бруто домаћи производ Србије - Лозница би имала 40 или 50 милиона евра, или 100 милиона евра већи буџет, могли би буквално да иду да бацају паре по улици. Нека људи размисле, нека влада размисли, али наравно ми о томе вечерас више нећемо да говоримо", истакао је Вучић.

Он је напоменуо да је Србија богата минералима.

"Имамо и нове руднике злата, молибдена на југу Србије, имамо и калцита, ако се не варам, код Гаџиног Хана. Људи, морате почети са тим се бавити, ангажујте наше професоре са Рударског факултета. Ово је област у којој Србија највише заостаје, зато што су увек постојали проблеми. Ово је суштина развоја једне земље и зато ћемо у наредне четири године највише да радимо на томе", рекао је Вучић.

Улагања широм Србије

Вучић је истакао је да је Експо пројекат који ће захтевати велику снагу свих у држави.

"Требаће нам хиљаде волонтера, сви заједно да радимо. Али, морамо радити и на ономе што смо некада звали равномерним развојем. Покушаћемо да ујединимо целу Србију и зато издвајамо велики новац, рецимо за салаше у Војводини, за етно села и етно куће... Градићемо и ствари које људи нису очекивали, видећете потпуно ново Лебане, потпуно нови Каблар", казао је Вучић.

Он је истакао да ће бити промењена слика југа Србије, и да тај крај земље има огромну перспективу.

Много ће бити уложено и у сеоски туризам, а салаши ће добити велике подстицаје.

"Говоримо и о бањама, желимо да се све обнове, да буду велики извори прихода. То је наше велико богатство. Морамо да урадимо и Бујановачку и Нишку бању. У Бању Русанду нико није желео да улаже новац, али то мора бити урађено што пре", казао је председник Србије

Наставићемо да помажемо људима на КиМ

Када је реч о ситуацији на Косову и Метохији, напоменуо је да ће се држава постарати да свака породица има кров над главом.

"Наш циљ је да ниједна породица не буде без крова над главом, да они који немају посао у државним српским институцијама и не могу да добију субвенције, имају додатна примања кроз програме социјалне подршке. Издвојићемо седам милиона евра у Универзитет, пет нових вртића, дом ученика у пољопривредној школи у Љешку. Улажемо у Грачаницу и Косовску Митровицу. Улажемо у Рајску бању и верујем да ћемо наставити са улагањем, и вратити веру у сваки део на КиМ где живи наш народ", казао је Вучић.

Он је, такође, најавио и велика улагања у војну индустрију.

"Ово су невероватне ствари, позивам све, старе и младе, да помогну и учествују, да будемо поносни на своју земљу. Ово нема везе са политиком, позивам и оне које нас не воле да учествују у овоме, да се боре за ону Србију коју желе", поручио је Вучић.

image