Србија и Балкан

Шта пише у писму којим Србија тражи седницу Савета безбедности УН због дешавања на КиМ?

Брутално насиље Приштине у протеклих годину дана иселило је 14 одсто Срба из јужне српске покрајне
Шта пише у писму којим Србија тражи седницу Савета безбедности УН због дешавања на КиМ?Getty © Photo by Michael M. Santiago/Getty Images

У складу са чланом 35 Повеље Уједињених нација и чланом 3 Привременог пословника Савета безбедности УН Република Србија овим писмом скреће пажњу СБ на актуелну ситуацију на територији Косова и Метохије и у вези са Косовом и Метохијом, која је у оштрој супротности са Повељом УН и Резолуцијом СБУН (1999) 1244, и која је такве природе да захтева одржавање посебне седнице Савета безбедности.

Ово је извод из писма које ће у име наше државе у понедељак на Ист Риверу предати Немања Стевановић, стални представник Србије при УН. "Новости" су имале увид у делове текста у којем се потанко описује терор над нашим народом на КиМ, а који је кулминирао одлуком власти у Приштини да укине динар.

"На овој територији, која се у складу са Повељом УН, другим правилима међународног права и Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН (1999) налази у саставу Републике Србије, а на којој је успостављена међународна управа Уједињених нација, у току је кулминација дуготрајних и добро испланираних и систематских акција тзв. руководства косовских Албанаца, којом се Срби намерно подвргавају неподношљивим животним условима. Ради се о нелегалној одлуци привремених институција самоуправе у Приштини о укидању промета српске валуте динара на простору Косова и Метохије, која представља континуитет мера бруталног физичког и институционалног насиља над Србима од стране ПИС у Приштини, а чији је суштински циљ потпуно етничко чишћење и нестанак српске популације са тог простора - што је тренутно у току", наводи се у допису.

Констатује се, такође, да "разорност поменутих дуготрајних мера репресије тзв. руководства косовских Албанаца, у оквиру којих нелегално укидање динара представља најсвеобухватнији поступак у намерном подвргавању Срба неподношљивим животним условима, упечатљиво илуструје податак да је више од 14 процената Срба већ напустило простор Косова и Метохије само за протеклих годину дана".

У допису се истиче да је неопходно одржавање одржавање ванредне седнице СБ УН како не би дошло до даљег насиља над Србима на КиМ.

"Имајући у виду да се овај процес драстично интензивирао након недавне најаве и почетка примене поменуте нелегалне мере укидања динара, Република Србија иницира одржавање ванредне седнице СБ УН како би се хитно предузеле мере које би спречиле настанак непоправљиве штете по опстанак српског народа на простору Косова и Метохије", закључује се.

image