Србија и Балкан

Западни Балкан тема НАТО самита: Србија кључна земља за стабилност региона

Министар одбране Црне Горе Драган Краповић истиче да је званична Подгорица спремна да унапреди војну сарадњу са Србијом
Западни Балкан тема НАТО самита: Србија кључна земља за стабилност региона© Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo

У Бриселу је одржан састанак министара одбране земаља чланица НАТО-а. Главна тема била је војна помоћ за Украјину. Међутим, било је речи и о Западном Балкану.

Министар одбране Црне Горе Драган Краповић каже за РТС да је званична Подгорица спремна да унапреди војну сарадњу са Србијом.

"Западни Балкан важан је за НАТО који подржава решавање несугласица дијалогом, поручено је из Брисела. После савезништва у НАТО-у и пута ка Европској унији за Црну Гору је трећи приоритет регионална сарадња укључујући и односе са Србијом као пријатељском земљом", каже министар одбране Црне Горе Драган Краповић.

"Србија није чланица НАТО-a, она има неки свој неутрални пут. Ми поштујемо те одлуке и заузврат очекујемо да се поштују одлуке Црне Горе. И с моје стране постоји апсолутна спремност за продубљивање и сарадњу у више области. То су пре свега војна медицина, АБХО и неке друге области. И што се тога тиче Србија куца на отворена врата и постоји апсолутна спремност", рекао је Краповић.

Званичници НАТО-а истакли су значај одржавања стабилне ситуације на Западном Балкану. Како су  рекли за РТС, Србија је кључна земља за стабилност региона.

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг поновио је да је дијалог Београда и Приштине под окриљем Европске уније, најбољи пут за решавање косовског питања.

"Као резултат напада и насиља које смо имали прошле године на Косову, НАТО је повећао своје присуство. Мисија Кфора је ту да створи безбедно и сигурно окружење за све заједнице. Довели смо појачање од готово 1.000 војника како би могли да испунимо и одржимо мандат који смо добили од Уједињених нација", рекао је Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг.

Главни закључци састанка министара одбране земаља чланица НАТО-а ипак су везани за Украјину. Донета је одлука о изградња фабрике артиљеријске муниције у Немачкој, отварање центра за обуку пилота авиона Ф-16 у Пољској, интензивна производња дронова и појачана испорука муниције украјинској војсци.

image