Замисли жељу и дуни маслачак: Амбасадор Украјине би да одређује медијима у Србији како се извештава
Западни амбасадори дуго мисле да могу да кроје политику и притискају Србију, те у томе нема ничег новог ни чудног. Вођен њиховом дрскошћу, на крилима западне подршке кијевском режиму, амбасадор Украјине у Београду Владимир Толкач усудио се да коментарише српске медије и "усмерава" их како да извештавају.
Наиме, у интервјуу за данашњи број "Блица", Толкач не само да је критиковао приврженост Срба Русима, него је отишао и корак даље глорификујући крваве протесте који су били увод у државни преврат - Мајдан, оштро протестујући што српски медији и јавност не желе такав сценарио у Србији.
На питање како гледа на често спомињање Мајдана и украјинске револуције у српској јавности, Толкач је одговорио:
"Заиста нисам задовољан текстовима коју сам видео у новинама које покушавају да прикажу Мајдан као неку кризу, унутрашњи сукоб или нешто треће", а затим је додао и да је "Мајдан један од метода како можемо протестовати или демонстрирати своје мишљење".
Бројни украјински, али и европски политичари, признали су да је Запад директно умешан у ову обојену револуцију, као и да се "Мајдани не дешавају сами", будући да је за овакав вид рушења државе потребно ићи по разрађеној шеми и до детаља испратити кораке како би јавност поверовала у "спонтаност" обојене револуције.
Да се у Србији неће догодити Мајдан и да наш народ не прихвата такав сценарио нису износили само медији, већ је експлицитно рекла и председница Владе Србије Ана Брнабић у данима када је, након избора у Србији, покушано подметање обојене револуције сличне Мајдану.
Брнабић је тада навела да део опозиције након неуспеха на изборима покушава да добије власт путем револуције на улици.
"Они никада нису планирали ништа друго него само да иду на хаос, оно на шта иду - то је Мајдан у Београду, да на власт дођу револуцијом, а то неће проћи", рекла је премијерка.
Тај став су подржали и бројни државни функционери и истакнути српски интелектуалци, истичући да не сме доћи до проливања крви на улицама. Можда је Толкачу и његовим пријатељима са Запада засметало што су српско државно руководство управо руски пријатељи нешто раније упозорили шта нам се спрема и помогли држави да се избори против спољног и унутрашњег непријатеља.
Дакле, амбасадор Украјине није ударио само на медијске слободе, већ и на став званичне Србије. Међутим, будући да је Србија суверена држава, која чува своју слободу у одлучивању, Толкач је, ваљда, свестан да на српско руководство не може да утиче. По систему "дај шта даш", знајући да многи медији у Србији нескривено, по агенди Запада, врше антируску пропаганду, Толкач је покушао врши притисак и на оне који нису пали под утицај.
Владимир Толкач признао је у овом интервјуу да стране службе прате сваки вид подршке Русији, па и појединце на мрежама. Поред тога, пажњу привлачи и оно што би поручио грађанима Србије који "навијају за руску страну" у Специјалној војној операцији.
"За ваше грађане који подржавају Руску Федерацију имам један предлог: хајде да заменимо територије. Даћемо вам територију близу Русије, а ми ћемо доћи овде. Ако буду сусед Русији, можда ће много боље разумети Украјинце. Јер није исто живети близу Русије и гледати на целу ситуацију из даљине", рекао је дипломата.
Украјински амбасадор Толкач некако је заборавио да је Специјална војна операција у Украјини отпочела зато што је нацистички режим у Кијеву прогонио и убијао руско и друго неукрајинско становништво готово деценију са циљем потпуног истребљења на тим просторима.
Новинар медија у власништву неутралних Швајцараца који је водио овај занимљиви интервју већ је, изгледа, потпао под утицај и послушао "добронамерне савете" Владимира Толкача, па је сваким питањем нескривено ширена антируска пропаганда. Толкач није морао ни да се труди, његово је било само да се удобно завали у столицу и ужива у плодовима свога рада или "швајцарског стандарда".