"Косово" на корак од чланства у Савету Европе: Објављена званична одлука, ЗСО пост-приступна обавеза
Парламентарна скупштина Савета Европе размотрила је извештај Доре Бакојани о захтеву тзв. Косова за чланство у тој организацији и препоручила да чланство буде одобрено.
"Следећи корак: пленарна дебата – заказана за 18. април – и гласање у пуном саставу Скупштине о њеном статутарном мишљењу", наводи се у званичној објави.
The @PACE_Political Affairs Committee, meeting in Paris, has recommended that Kosovo* be invited to become a member of the @CoE. More details on the PACE site soon…Next step: a plenary debate - due on 18th April - and a vote by the full Assembly on its statutory Opinion.
— PACE (@PACE_News) March 27, 2024
За је било 31, док је против било четири представника земља у политичком комитету, а један је био уздржан. Против су били Маја Вукићевић из Црне Горе, представница БиХ Сњежана Новаковић, као и два представника Србије - Биљана Пантић Пиља и Дуња Симоновић Братић. Представник Грчке је био уздржан.
Шефица сталне делегације Скупштине Србије у Парламентарној скупштини Савета Европе Биљана Пантић Пиља изјавила је данас да је прихватање препоруке за чланство тзв. Косова мимо свих процедура и правила и да су тиме погазили све норме међународног права.
Пантић Пиља је за Танјуг рекла да је српска делегација на седници изнела своје ставове и поручила Бакојани да је то што је урадила "лицемерно" као и да је статус Косова и Метохије јасно уређен резолуцијом 1244 Савета Безбедности УН, према коме је јужна српска покрајина део Србије и да ће увек остати део Србије.
Како је навела, известилац Дора Бакојани је свој извештај поднела онлајн, после кога је уследила бурна расправа.
Шта пише у званичном саопштењу
Како се наводи у званичном саопштењу, "чланство у Савету Европе би убрзало замах за Косово да настави да напредује у јачању људских права, демократије и владавине права".
Пише да би Приштина требало да побољша и заштити права мањинских заједница и да негује "климу погодну за поверење, помирење и инклузију".
Као "велики искорак" наводи се спровођење одлуке Уставног суда у случају манастира Високи Дечани, додајући да би оснивање Заједнице српских општина требало да буде "пост-приступна" обавеза за "Косово" и да се експропријација спроводи уз поштовање закона и у "пуној сагласности са Ахтисаријевим планом".
Констатовано ј епогоршање безбедносне ситуације у општинама на северу КиМ и указано да је ризик од отвореног насиља сувише реалан, те да безбедност зависи од заштите права српске заједнице и деескалације тензија као и нормализације односа Београда и Приштине.
Признају се "околности без преседана" по питању захтева за чланство Косова, с обзиром на то да део држава чланица Савета Европе не признаје "Косово" као државу, Комитет је позвао на "дипломатију, дијалог и компромис", и позвао Комитет министра да осигура да чланство "Косова" буде "без прејудицирања ставова појединих држава чланица у погледу државности 'Косова'".
Посебан вид лицемерја је што се на крају текста наводи да је Косово означено звездицом у складу да Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН иако чланице Савета Европе могу бити само суверене државе.
Гласању о овом питању претходио је извештај известиоца ПССЕ за тзв. Косово Доре Бакојани, која је од Приштине тражила да испуни три услова, од којих је испуњен само један - враћање имовине манастиру Високи Дечани.
Председница привремених приштинских институција Вјоса Османи објавила је да је извештај усвојен и да је остала још само једна степеница до пуног чланства.
One more step ✅Following the approval of the Report by @PACE_Political, Kosovo's accession to the @coe will now proceed to @pace_news.We'll continue to work with allies to ensure that all our citizens get their rightful access to CoE instruments through 🇽🇰's full membership.
— Vjosa Osmani (@VjosaOsmaniPRKS) March 27, 2024
"Наставићемо да радимо са савезницима како бисмо осигурали да сви наши грађани добију прави приступ инструментима СЕ кроз пуноправно чланство", навела је Османијева.