Ко су нови министри: Биографије осам новајлија у Немањиној 11
Нова Влада Србије, чији је састав данас предложио мандатар и будући премијер Србије Милош Вучевић имаће осам нових министара међу којима су Дејан Ристић, Милица Ђурђевић Стаменковски и Дарко Глишић.
Министарско место припало је и Марку Ђурићу, досадашњем амбасадору Србије у Вашингтону и некадашњем директору Канцеларије за Косово и Метохију. Он ће у новој влади бити Министар спољних послова и на функцији ће заменити Ивицу Дачића. Међу новим министрима биће и Адријана Месаровић, Јелена Ковачевић, Татјана Мацура и Немања Старовић.
Месаровић министарка привреде
Мастер економије Андријана Месаровић, која ће на функцији министра привреде заменити Слободана Цветковића, је рођена у Новом Саду 1981. године. Била је помоћник градоначелника Новог Сада од 2018. године, и председница Тима за инвестиције Града Новог Сада задуженог, између осталог, за реализацију Програма "Србија 2025". У биографији се наводи да се образовала и у Великој Британији.
Каријеру је започела у банкарском сектору 2008. године у Дирекцији за пословне аранжмане у Сектору за корпоративно банкарство. Била је вишегодишњи самостални стручни сарадник у Одељењу за велика предузећа у Сектору за рад са привредом којим је касније и руководила. Била је део Радне групе Новог Сада и надлежна за консолидацију неколико јавно-комуналних предузећа.
Жарић Ковачевић у МДУЛС
Министра за државну управу и локалну самоуправу Александра Мартиновића на функцији ће заменити Јелена Жарић Ковачевић која је била народни посланик у три мандата. Рођена је 1981. године у Нишу, дипломирала је на нишком Правном факултету, на коме је стекла и звање мастер правних наука.
Била је адвокат до 2012. године, када је постављена за заменика Секретара Скупштине града Ниша, а радила је и као одборник нишке општине Црвени Крст. Члан је Главног одбора СНС, а крајем 2021. изабрана је за чланицу Председништва.
Старовић министар за рад
На место Министра за рад, борачка и социјална питања предложен је Немања Старовић који је до сада био званичник министарстава спољних послова и одбране, а пре тога је радио и у Канцеларији за Косово и Метохију. Старовић ће на функцији заменити Николу Селаковића који је нови министар културе. Старовић је рођен 1982. године у Новом Саду.
Урадио је мастер на одељењу за историју Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду. Завршио је и Дипломатску академију МСП-а. Био је и помоћник градоначелника Новог Сада и члан Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине.
На првом програму Радио телевизије Војводине од 2016. године имао је ауторску емисију "Ино-стране", а један је од оснивача НВО Центар за друштвену стабилност и члан је Удружења књижевника Србије и Матице српске.
Стаменковски уместо Кисић
Министар за бригу о породици и демографију, како је предложено, биће Милица Ђурђевић Стаменковски, која ће на тој функцији заменити Дарију Кисић. На Факултету политичких наука Универзитета у Београду стекла је звање дипломираног политиколога, а суоснивач је Српске странке Заветници. Један је од аутора "Платформе за обнову суверенитета" на Косову и Метохији.
Она је организовала политичке скупове, и то митинге и демонстрације за очување Косова и Метохије у саставу Србије, 2007. и 2008. године, а 2022. године била је председнички кандидат на изборима, када је изборну трку завршила на петом месту са освојених 4,23 одсто гласова.
На парламентарним изборима 17. децембра 2023. листа "Милица Ђурђевић Стаменковски - Бошко Обрадовић - Национално окупљање - Државотворна снага - Српска странка Заветници - Српски покрет Двери" освојила је 105.165 (2,76 одсто) и није прешла изборни цензус.
Глишићу јавна улагања
Министар за јавна улагања биће Дарко Глишић, који ће на тој функцији заменити Марка Благојевића. Један је од оснивача Српске напредне странке. Рођен је 1973. године у Убу, завршио је Вишу грађевинско-геодетску школу у Београду.
У СРС се учланио 1997. године, где је одмах изабран за потпредседника окружног одбора за Колубарски округ, а 2000. године за председника одбора.
За председника општине Уб први пут је изабран након избора 2012. године, други пут 2016., а трећи пут 2020. године. Два пута је био посланик у Народној скупштини. По оснивању СНС-а за председника Извршног одбора СНС изабран је 2016.
Ристић министар информисања
Нови министар информисања биће Дејан Ристић, досадашњи директор Музеја жртава геноцида. На функцији ће заменити Михаила Јовановића. Ристић је историчар, преводилац и сценариста, један од водећих стручњака у области интегралне заштите и управљања културним наслеђем. Био је и вршилац дужности директора Народне библиотеке Србије.
У библиотеку је дошао из Министарства рада и социјалне политике, где је био задужен за заштиту војних меморијала и посебну пажњу је посветио истраживању холокауста.
Аутор је више десетина научних радова, аутор и коаутор је бројних књига, међу којима се посебно истиче научна монографија под насловом "Кућа несагоривих речи: Народна библиотека Србије 1838-1941" на основу које су "Филмске новости" снимиле документарни филм "Сећања из пепела". Био је и државни секретар у Министарству културе.
Мацура министар без портфеља
Татјана Мацура ће бити министар без портфеља. Рођена је 29. априла 1981. године, живи у Земуну. По образовању је струковни економиста. У приватном послу је од 2007. године, у области телекомуникација. Председница је Удружења "Маме су закон" од 2019. године.
Политичку каријеру започела је у покрету Доста је било, где је била члан Главног одбора. Овај покрет напустила је 2018. године, и са групом колега основала Странку модерне Србије. На функцији копредседнице Странке модерне Србије била је од 2018. до 2020. године.
Изабрана је за народног посланика као 22. на листи Александар Вучић – Србија не сме да стане.
И син муфтије Зукорлића у Немањиној 11
Председник Странке правде и помирења Усаме Зукорлић, син преминулог муфтије Муамера Зукорлића, биће нови министар у Влади Републике Србије.
Зукорлић ће бити именован на позицији министра без портфеља, коме ће накнадно бити додељена област коју ће водити. СПП је и у прошлом мандату имала министарску позицију, тада је Един Ђерлек водио бригу о равномерном регионалном развоју.
Усаме Зукорлић је рођен 1992. године и српски је политичар и правник, уједно је и најмлађи министар у овој влади. Од 2021. обавља функцију председника Странке правде и помирења (СПП).