Свет

Маск против закона о трансродности: Икс напушта Калифорнију

Кап која је прелила чашу јесте нацрт закона којим се забрањује да се од школског особља захтева да обавештавају родитеље о промени родног идентитета ученика, објаснио је амерички милијардер
Маск против закона о трансродности: Икс напушта Калифорнију© Chesnot/Getty Images

Амерички милијардер Елон Муск објавио је да се његове компаније "Спејсикс" и "Икс" селе из Калифорније у Тексас, објаснивши да је кап која је прелила чашу нацрт закона, којим се забрањује да се од школског особља захтева да обавештавају родитеље о промени родног идентитета ученика.

Наиме, гувернер Калифорније Гевин Њусом потписао је у понедељак закон у којем се наводи да образовне институције не могу да утврђују правила која би од њих захтевала да обавесте родитеље о свим питањима у вези са сексуалном оријентацијом или родним идентитетом детета без његовог пристанка.

"Због овог закона и многих других који су му претходили, нападајући и породице и компаније, 'Спејсикс' ће преместити своје седиште из Хоторна у Калифорнији у 'Старбасе' [индустријски комплекс у близини Браунсвила, Тексас]", написао је Макс на Иксу и додао да ће се "Иксов штаб преселити у Остин".

Маск је навео да је пре годину дана јасно ставио до знања гувернеру Њусому да ће закони те природе натерати породице и предузећа да напусте Калифорнију како би заштитили своју децу.

Осим тога, додао је да ће се као резултат потписаног закона, "много породица иселити из Калифорније", јер нико неће желети да ризикује да им власти одузму децу.

Гувернер Тексаса Грег Абот подржао је идеју америчког предузетника да пресели седиште компаније Икс у Остин.

"Икс је означио локацију. Тексас је седиште за пословање", написао је Абот на тој друштвеној мрежи.

Критичари тврде да је закон превише инвазиван и да подрива родитељска права.

Група која се противила тој мери, Калифорнијски породични савет, осудила је да је "то директан напад на безбедност деце".

Контроверзни закон ступиће на снагу у јануару следеће године. У међувремену, питање транзиције пола код малолетника изазвало је оштре дебате широм САД.

Неколико република под управом држава усвојило је законе да се супротстави хируршким процедурама промене пола за ову старосну групу, док су демократске јурисдикције донеле законе који би њихове територије прогласили "уточиштем" за оне који то желе, чак и без сагласности родитеља.

Русија је, са своје стране, 2022. године донела закон који забрањује пропаганду ЛГБТ, педофилије и промене пола.

image