Хоће ли најновији "румунски сценарио" бити примењен на Тајвану
Кинески медији пренели су да је влада у Пекингу одбацила оптужбе Демократске прогресивне партије (ДПП), која је владајућа на Тајвану, да матични део Кине, наводно, користи инфлуенсере са острва за тактику промовисања јединства коју спроводи "Уједињени фронт", називајући ове тврдње покушајем манипулације јавним мњењем и подстицања напетости између две обале Тајванског мореуза.
Оптужбе су, како кинески медији наводе, поново испливале након недавног приказивања документарног филма у којем локални репер Чен По-јуан тврди да матични део Кине потајно утиче на јавно мњење на Тајвану, што је, како се наводи, изазвало бурне дебате на острву.
Од инфлуенсера до ометања производње медијских садржаја
Џу Фенглијан, портпаролка Канцеларије за послове Тајвана при кинеској влади, изјавила је тим поводом да оптужбе ДПП-а служе за спровођење когнитивног рата и стварање страха.
Додала је да је ове године забележен пораст броја Тајванаца који деле своја искуства са путовања и интеракцију са матичним делом Кине посредством онлајн платформи, што оспорава тврдње ДПП-а, због чега је та странка, како тврди портпаролка, појачала напоре у сузбијању и застрашивању.
Џу је као примере навела тврдње да новинари из матичног дела Кине, наводно, ометају производњу медијских програма на Тајвану, као и оптужбе да ти медији позивају славне личности са Тајвана да оснивају политичке странке и регрутују инфлуенсере да промовишу "културу копнене Кине".
"Ове неосноване оптужбе наишле су на снажно противљење корисника интернета са обе стране мореуза", изјавила је Џу.
"Наставићемо да промовишемо размену у свим областима и позивамо још више грађана са Тајвана, нарочито младих људи, да посете копнену Кину", рекла је Џу, додајући да кинеска влада подстиче младе Тајванце да лично виде копнену Кину, продубе своје разумевање и развију сопствене перспективе.
Битка за младе?
Оптужбе против матичног дела Кине да посредством друштвених мрежа, а нарочито наводним регрутовањем инфлуенсера, покушава да утиче на јавност на Тајвану нису од јуче.
Владајућа ДПП је пре четири године оптуживала матични део земље за утицај на изборе на острву, иако је њихова кандидаткиња, Цај Инг-вен, тада прилично убедљиво победила Хан Куо-јуа, кандидата Куоминтанга.
Извор незадовољства власти на острву заправо је представљала чињеница да су на парламентарним изборима ДПП и Куоминтанг, партија која се залаже за национално јединство, постигли практично изједначен резултат.
Влада у Пекингу је тада оптужена да користи убрзани развој интернета, а нарочито интернетског тржишта, како би привукла утицајне појединце са острва, у циљу промоције стратегије "Уједињеног фронта" за поновно уједињење обе обале Тајванског мореуза.
Судећи према подацима до којих је дошао истраживач Натан Бато, а које је објавио Глобал институт са Тајвана, власти поменутог кинеског острва рачунале су да је чак 74 одсто младих, између 20 и 29 година, своје поверење на изборима одржаним 2020. године дало председници Цај Инг-вен.
Отуда је проблем локалних власти на Тајвану, предвођених ДПП-ом, заправо двострук.
Са једне стране, све више познатих личности са острва, међу којима су глумци, академици, певачи, писци и наравно инфлуенсери са друштвених мрежа, залаже се за национално јединство Кине и противи се сепаратистичкој политици ДПП-а.
Њихов глас, који се најбрже преноси друштвеним мрежама, постаје велики проблем за ДПП, јер политици сепаратизма, наоружавања острва и конфронтације са матичним делом земље претпоставља мир, сарадњу, трговину и сваку другу размену.
Са друге стране, захваљујући најновијим корацима које је Пекинг начинио на плану отварања, све више младих Тајванаца ради у матичном делу Кине или има прилику да тамо путује. Тако млади Тајванци на лицу места имају прилику да се увере да медијски наративи који доминирају острвом нису баш увек усклађени са стварношћу и доприноси формирању објективније слике о односима између две обале Тајванског мореуза.
Се то заједно доприноси да резервоар младих изборних гласова ДПП-а на острву потенцијално почне да се полако празни, преливајући се у табор поборника уједињења и сарадње, а наспрам конфронтације и подизања тензија.
Из тог разлога влада у Пекингу поново постаје мета напада и оптужби да се меша у политичку вољу Тајванаца.
Овај концепт примењен је пре само који дан у Румунији, с тим што о наводним мрежним утицајима Русије на политичке токове у тој земљи није било толико громких речи, као што је то случај са оптужбама да се Пекинг посредством друштвених мрежа меша у политичке процесе на острву Тајван.
Ипак, имајући у виду најновији "румунски сценарио" поништавања избора, сасвим је могуће да на следећим председничким или парламентарним изборима на Тајвану, уколико центри моћи који тамо тренутно диктирају политичке услове не буду задовољни резултатима, ти резултати по румунском моделу једноставно буду поништени због "мешања" са стране посредством друштвених мрежа.