Постизборни хаос: У нередима у Мозамбику од понедељка убијено 19 демонстраната и два полицајца
Најмање 21 особа убијена је у јужноафричкој држави Мозамбик од понедељка, рекао је владин званичник, у сукобима полиције и демонстраната који су изашли на улице тврдећи да је владајућа странка намештала изборе.
Министар унутрашњих послова Мозамбика Паскал Ронда рекао је да су међу погинулима два полицајца, као и да су власти ухапсиле 71 лице у вези са нередима, али није навео детаље како је дошло до смртних исхода, преноси "Њујорк тајмс".
Групе за људска права тврде да су снаге безбедности Мозамбика реаговале претераном силом на протесте који су избили после октобарских избора, укључујући испаљивање метака и гумених метака у масу. Више од 100 људи погинуло је у спорадичним протестима од одржавања избора.
Тензије су ескалирале ове недеље након што је највиши државни суд у понедељак потврдио резултат избора у корист Данијела Чапа, кандидата Фрелима, који је на власти у Мозамбику откако је земља стекла независност од Португалије 1975. године.
Демонстранти су на одлуку суда одговорили паљењем гума и блокирањем путева смећем. Ронда је рекао да је на стотине зграда опљачкано и вандализовано, укључујући полицијске станице, школе, болнице, судове и домове. Нападнут је казнено-поправни завод, а пуштено је 86 затвореника.
"Ова дела представљају директну претњу стабилности, јавној безбедности и вредностима наше младе демократије. Снаге одбране и безбедности морају да делују чврсто како би повратиле нормалност и да починиоце позову на одговорност", рекао је Ронда.
Највећи опозициони кандидат Венансио Мондлан изјавио је да је победио на изборима. Он је позвао на национално затварање и да Мозамбиканци изађу на улице у знак протеста. Мондлан је у уторак у стриму уживо рекао да је отворен за дијалог, "али само уз међународно посредовање".
"Урадићу оно што ми људи кажу. Ја сам са народом", рекао је Мондлан.
"Њујорк тајмс" наводи да велики део незадовољства потиче од "широко распрострањених неправилности у изборном процесу које су идентификовали независни посматрачи". Као спорни наводе се регистрација бирача и пребројавање гласова.
Демонстранти тврде да су те неправилности помогле да се изборна победа преокрене у корист Чапа и Фрелима, напомиње се у тексту.
Уставни савет, највиши суд Мозамбика, потврдио је резултате у понедељак, рекавши да је Чапо освојио 65 одсто гласова, а Мондлан 24 одсто.
У центру Мапута, главном граду Мозамбика, велика група демонстраната опколила је полицијски аутомобил и тешко наоружане снаге у уторак увече, захтевајући ослобађање демонстраната који су приведени јер су бацали предмете на полицију.
Придружила се још једна група демонстраната. Бројно надјачани, полицајци су отворили задњи део полицијског аутомобила и ослободили двојицу младића, уз клицање многих.
Пост-изборни хаос донео је додатне муке за проблематичну економију Мозамбика, приморске државе од 33 милиона људи, констатује даље амерички медиј.
Влада се већ борила са високом незапосленошћу и сиромаштвом, као и са побуном коју подржава Исламска држава у северном делу земље, а у којој је погинуло неколико хиљада људи и заустављени уносни пројекти експлоатације природног гаса. Већи део нације је сада затворен у време када све обично врви због празничне сезоне. Неколико авио-компанија је отказало летове за Мапуто.
Вишемесечни немири су такође угрозили стабилност широм региона. Сусед Мозамбика, Јужна Африка, покушава да ојача своју границу са земљом како би спречио преливање било каквог насиља.
Министар спољних послова Јужне Африке Роналд Ламола отпутовао је прошле недеље у Мозамбик да се састане са Рондом. Они су разговарали о начинима за решавање поремећаја у улазним лукама између земаља, који су утицали на трговину и ланце снабдевања и угрожавају безбедност хране и енергије, саопштила је јужноафричка влада.
"Јужна Африка позива све стране да се посвете хитном дијалогу који ће излечити земљу и поставити је на нову политичку и развојну путању", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Јужне Африке објављеном у уторак.