![Вашингтонски театар апсурда: На балон од 100 долара испалили ракету вредну 400.000](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2023.02/thumbnail/63fb6f6abdbbe86d4b052ca9.jpg)
Главобоља у најави: Откривен садржај кинеског "шпијунског" балона
![Главобоља у најави: Откривен садржај кинеског "шпијунског" балона](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67ab2ac47589e3c0720295f3.jpg)
Сага "кинески шпијунски балон" коначно би могла да буде приведена крају открићем да се у мистериозној летелици коришћеној за "надгледање" налазила – америчка технологија.
Истражитељи су открили да је кинески балон који је оборен близу обале Јужне Каролине у фебруару 2023. године, имао опрему за сателитску комуникацију и софистициране сензоре које производи најмање пет различитих америчких компанија.
![Вашингтонски театар апсурда: На балон од 100 долара испалили ракету вредну 400.000](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2023.02/thumbnail/63fb6f6abdbbe86d4b052ca9.jpg)
Откриће сателитског комуникационог модула, сензора и друге технологије подцртало је пропаст покушаја САД да ограниче извоз технологије која би могла да има војну употребу Кини – као главном противнику, али и Ирану и Русији.
Такође поставља питања у вези са улогом приватних компанија које продају своју опрему на глобалном нивоу. Нарочито зато што таква опрема – системи за комуникацију, предајници – не захтева извозне дозволе и доступна је преко интернета.
У покушају да некако ублажи бруку, "Њузвик" је пренео – позивајући се на војне изворе упућене у "сецирање" метеоролошке летелице – да је балон садржао и једрилице које су развили стручњаци Кинеске академије наука и које су могле да се програмирају да прикупљају обавештајне податке.
Једини проблем је што те једрилице имају модул за слање порука који производи америчка компанија "Иридијум" са седиштем у Меклину, Вирџинија – неколико километара од седишта ЦИА.
Пекинг је поновио да се балон случајно задесио изнад САД.
"Улазак кинеске цивилне беспилотне летелице у ваздушни простор САД била је несрећа изазвана вишом силом. Дирижабл, који се користио за метеоролошка истраживања, ненамерно је улетео у САД због западних ветрова и својих ограничених могућности самоуправљања. Кина је ове детаље ставила на располагање америчкој страни", саопштено је из амбасаде Кине.
Бајденова администрација тврдила је да је балон био део великог програма надзора којим Кина управља у десетинама земаља.