
Премијерка Литваније поднела оставку

Премијерка Литваније Инга Ругињене поднела је данас оставку, пренео је данас ЛРТ.
Одлазећа влада усвојила је на седници одлуку о оставци и враћању мандата председнику државе.
"Упркос свим тешкоћама, имамо много тога на шта можемо да будемо поносни, и свако од вас дао је значајан допринос добробити наше државе и побољшању живота наших људи", поручила је Ругињене министрима.
Она је након седнице рекла да функцију напушта "уздигнуте главе и мирног срца", одбацујући тврдње да ју је сопствена странка приморала на одлазак.
Указ о оставци биће предат председнику Литваније Гитанасу Науседи, који ће од одлазеће владе затражити да настави да обавља дужност у техничком мандату до формирања новог кабинета.
Према коалиционом споразуму, за новог премијера предложен је лидер социјалдемократа Миндаугас Синкевичиус.
Председник земље има рок од 15 дана да парламенту предложи кандидата за премијера, након чега ће, уколико буде потврђен, имати још 15 дана да представи састав нове владе и њен програм.

Нову владајућу већину чине Социјалдемократска партија, Унија демократа "За Литванију" и Унија литванских пољопривредника, зелених и хришћанских породица, које заједно имају 75 посланичких места у парламенту.
Коалиционим споразумом предвиђене су и промене у саставу владе, укључујући нова руководства министарстава пољопривреде, енергетике, здравља и заштите животне средине.
Ово је друга промена владе током актуелног сазива парламента, након што је претходни литвански премијер Гинтаутас Палуцкас прошле године поднео оставку због истраге о његовим пословним везама.



