Свет

Лети перје због НАТО самита: Председник Чешке тужио премијера

Најновија ескалација између два политичка противника завршила је пред Уставним судом земље, а посреди се нашао НАТО састанак који ће се одржати у Анкари
Лети перје због НАТО самита: Председник Чешке тужио премијераGetty © Mirco Lazzari gp / Stringer

Чешки председник Петр Павел изјавио је данас да је поднео тужбу против владе, оспоравајући одлуку премијера Андреја Бабиша да га не укључи у владину делегацију која ће учествовати на самиту НАТО-а у Анкари касније овог месеца.

Тужба о надлежности, која је поднета Уставном суду Чешке, тражи појашњење о томе ко има овлашћење да одлучи да ли шеф државе може да присуствује самиту НАТО-а. Суд би требало да покрене поступак током своје пленарне седнице у среду.

У саопштењу, Павел је тврдио да Бабиш покушава да га "искључи" са самита и тиме "ограничи улогу коју му је дао Устав".

Председник је истакао да су његови претходници присуствовали свим претходним самитима НАТО-а и да је он био присутан на сваком скупу алијансе откако је ступио на дужност 2023. године.

Након вишемесечних расправа о томе ко ће представљати Праг у Анкари, Бабиш је у понедељак објавио да шеф државе не може да се придружи званичној делегацији јер ће "овај самит бити другачији од претходних", подсећа "Политико".

Током предстојећег скупа, очекује се да ће премијер оправдати своју одлуку да смањи основне војне расходе на око 1,8 одсто БДП-а, испод циља НАТО-а од 2 одсто. Бабишов потез да забрани Павелу присуство скупу можда има везе са противљењем бившег генерала смањењима, које је назвао "неодговорним".

Бабиш је у уторак рекао да, иако "поштује" председникову одлуку да поднесе тужбу, "не мисли да је то добра идеја".

"Није прикладно да званичници подносе тужбе једни против других", написао је на Иксу.

Спор је најновија ескалација у напетом односу између два чешка политичара, који су се суочили на председничким изборима 2023. године.

У својој изјави, Павел је инсистирао да најновији сукоб "заправо није био око једне столице на једном страном састанку", већ око поделе власти.

"Да нисам бранио ова овлашћења, сносио бих део одговорности за отварање врата даљем произвољном ограничавању уставних овлашћења званичника", написао је.

image
Live