
Лети перје због НАТО самита: Председник Чешке тужио премијера

Чешки председник Петр Павел изјавио је данас да је поднео тужбу против владе, оспоравајући одлуку премијера Андреја Бабиша да га не укључи у владину делегацију која ће учествовати на самиту НАТО-а у Анкари касније овог месеца.
Тужба о надлежности, која је поднета Уставном суду Чешке, тражи појашњење о томе ко има овлашћење да одлучи да ли шеф државе може да присуствује самиту НАТО-а. Суд би требало да покрене поступак током своје пленарне седнице у среду.
У саопштењу, Павел је тврдио да Бабиш покушава да га "искључи" са самита и тиме "ограничи улогу коју му је дао Устав".
Председник је истакао да су његови претходници присуствовали свим претходним самитима НАТО-а и да је он био присутан на сваком скупу алијансе откако је ступио на дужност 2023. године.

Након вишемесечних расправа о томе ко ће представљати Праг у Анкари, Бабиш је у понедељак објавио да шеф државе не може да се придружи званичној делегацији јер ће "овај самит бити другачији од претходних", подсећа "Политико".
Током предстојећег скупа, очекује се да ће премијер оправдати своју одлуку да смањи основне војне расходе на око 1,8 одсто БДП-а, испод циља НАТО-а од 2 одсто. Бабишов потез да забрани Павелу присуство скупу можда има везе са противљењем бившег генерала смањењима, које је назвао "неодговорним".
Бабиш је у уторак рекао да, иако "поштује" председникову одлуку да поднесе тужбу, "не мисли да је то добра идеја".
"Није прикладно да званичници подносе тужбе једни против других", написао је на Иксу.
Rozhodnutí pana prezidenta podat kompetenční žalobu respektuji, ale nemyslím si, že je to dobře. Není správné, pokud na sebe ústavní činitelé podávají žaloby k Ústavnímu soudu, proto jsem také kompetenční žalobu nepodal, když pan prezident odmítal jmenovat pana Turka ministrem,…
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 23, 2026
Спор је најновија ескалација у напетом односу између два чешка политичара, који су се суочили на председничким изборима 2023. године.
У својој изјави, Павел је инсистирао да најновији сукоб "заправо није био око једне столице на једном страном састанку", већ око поделе власти.
"Да нисам бранио ова овлашћења, сносио бих део одговорности за отварање врата даљем произвољном ограничавању уставних овлашћења званичника", написао је.



