
Иран не може, али ми можемо: САД одобриле зајмове од 17,5 милијарди за развој нуклеарног програма

Америчко Министарство енергетике саопштило је данас да ће обезбедити условне зајмове у вредности од 17,5 милијарди долара за подршку изградњи нових нуклеарних електрана и јачање домаћег ланца снабдевања у сектору нуклеарне енергије.
Министар енергетике Крис Рајт изјавио је да би програм требало да омогући да до 2030. године буде покренута изградња 10 нових великих нуклеарних реактора, чиме би реализација планираних пројеката могла да буде убрзана за око три године, преноси Ројтерс.
Према том плану, Канцеларија за финансирање енергетске доминације Министарства енергетике подржаће до пет зајмова, а сваки пројекат обухватаће изградњу по два нуклеарна реактора АП1000 компаније "Вестингхаус", појединачне снаге 1,1 гигават.

У пројектима ће учествовати "Вестингхаус" и партнерске електропривредне или енергетске компаније, које ће морати да обезбеде почетни капитал од по 500 милиона долара пре коришћења државних средстава.
Седам компанија већ је исказало интересовање за учешће, али њихова имена за сада нису објављена.
Зајмови су намењени финансирању набавке кључне опреме за нуклеарне електране, укључујући реакторске посуде и генераторе паре, чија производња и испорука могу да трају више година и често представљају главни узрок кашњења пројеката.
Америчка администрација последњих месеци интензивно промовише развој нуклеарне енергије како би одговорила на растућу потражњу за електричном енергијом, пре свега због убрзане изградње центара података и развоја технологија вештачке интелигенције.
Велики технолошки оператери и енергетске компаније показали су значајно интересовање за програм.
Амерички председник Доналд Трамп поставио је циљ да се укупни нуклеарни капацитет земље до 2050. године повећа на 400 гигавата, што би представљало вишеструко повећање у односу на садашњи ниво производње.




