Свет

Британија признала: За Украјину осиромашени уранијум какав је коришћен у Југославији

Информација је објављена на сајту Парламента Велике Британије у одговорима министарства на питања посланика
Британија признала: За Украјину осиромашени уранијум какав је коришћен у Југославији© Tanjug/AP Photo/Roman Chop

Британско министарство одбране признало је да ће Украјини послати панцирне метке који садрже осиромашени уранијум.

Та информација објављена је на сајту Парламента Велике Британије у делу где министарства одговарају на питања посланика.

Рајмонд Херви Џолиф који је члан Дома лордова упутио је питање британској влади да ли муниција која се тренутно испоручује Украјини садржи осиромашени уранијум.

"Осим наше доделе ескадриле главних борбених тенкова 'челинџер 2' Украјини, ми ћемо обезбедити муницију укључујући панцирне метке који садрже осиромашени уранијум. Овакви меци су веома ефикасни у победи над модерним тенковима и оклопним возилима", наводи се у одговору британске државне министарке за питања одбране Анабел Голди.

НАТО је у бомбардовању СР Југославије 1999. године на нашу земљу испалио 15 тона муниције са осиромашеним уранијумом. Стручњаци годинама указују да је то оставило дуготрајне последице и по природу и по здравље људи.

Осам италијанских војника који су учествовали у бомбардовању умрло је од леукемије. У марту 2000. године мировне снаге УН-а на Косову су потврдиле да је током НАТО бомбардовања укупно испаљено 31.000 комада муниције са осиромашеним уранијумом. Тај број је једнак укупном броју такве муниције коју су САД и друге земље употребиле у Ираку током Заливског рата.

"Американци и НАТО су то тачно знали", сматра министарка здравља Србије Даница Грујичић

Око 20.000 - 22.000 људи у Србији умре годишње од рака, према званичном регистру, мада министарка мисли да је тај број много већи. Број новооболелих, према незваничној анализи, креће се око 40.000 годишње. 

Велики део тих бројки је последица НАТО бомбардовања, упорна је Грујичић и подсећа да је организација УН за екологију још 1999. говорила о регионалној еколошкој катастрофи, као последици бомбардовања.

"Када погледате агресивност и морталитет тумора, ми, Мађари и Хрвати се смењујемо у броју умрлих од малигних болести. Тумори су постали агресивнији и непредвидиљвији, нешто се десило. Тадашњи метеоролошки услови су произвели да се загађење шири на друге земље."

Наглашава да током НАТО агресије није вођен само нуклеарни рат, већ и хемијски.

image