Због украјинског жита источноевропске чланице на супротном курсу од ЕУ
Источноевропске државе су међу онима које највише подржавају Украјину од почетка руско-украјинског сукоба, али напори да суседна земља прода своје пољопривредне производе изазвали су хаос на њиховим тржиштима.
После вишенедељних протеста пољопривредника против огромног прилива украјинског жита, према споразуму са ЕУ ослобођеног царине, Пољска је 15. априла забранила увоз и транзит пољопривредних производа из Украјине до 30. јуна, Мађарска је убрзо пратила са сличним мерама, Словачка је 17. априла забранила увоз одређених пољопривредних производа, не и жита додуше, а и друге земље разматрају сличне потезе, наводи се у тексту "Економиста".
Како би се помогло украјинској економији и избегла глад у свету изазвана блокадом украјинских црноморских лука, како се истиче, ЕУ је укинула намете на извоз бројних пољопривредних производа из Украјине и договорила транзитне коридоре кроз Бугарску, Пољску и Румунију. Циљ је био да производи стигну до Блиског Истока и Африке, а према посебном споразуму којем су посредовале Уједињене нације, Русија дозвољава испоруку дела производа преко црноморских лука, али већи део се транспортује из Украјине путевима, железницом и реком.
Прошле године кроз Пољску је прошло 27 пута више украјинског жита него 2021, процене су пољске владе. Недостатак возова и камиона успорио је његову испоруку на страна тржишта, па је велики део жита завршио на локалном тржишту, што је довело до пада цене, а то је угрозило пољске пољопривреднике који су организовале вишенедељне протесте.
Крајем марта, владе Бугарске, Мађарске, Пољске и Словачке затражиле су од Европске комисије да ограничи увоз украјинског жита. Међутим, амбасадори земаља ЕУ вероватно ће донети одлуку да продуже увоз ослобођен царине до јуна 2024.
Пољски министар пољопривреде Роберт Телус рекао је да је ембарго на десетине производа из Украјине, укључујући жито, млеко, мед, воће, поврће и делимично месо био неопходан како би се "отвориле очи ЕУ".
У чланку се наводи да је ова одлука највећим делом мотивисана политичким разлозима јер, како се истиче, владајућој странци Право и правда, која се ослања на гласове бирача из руралних средина, предстоје тешки избори ове године.
Забрана увоза супротставила је Мађарску, Пољску и Словачку курсу који води ЕУ. Из Европске комисије оцењено је да су једнострани потези недопустиви будући да је у надлежности блока трговинска политика чланица. Ипак, није прећено никаквим казненим мерама.
Источноевропске чланице не изгледају као да ће попустити. Мађарски министар пољопривреде Шандор Фаркас најавио је да постоји могућности да забрана буде продужена и после јуна, уколико ЕУ не заштити домаће фармере.
Бугарска би могла бити следећа: министар пољопривреде Јавор Гечев изјавио је недавно да државе не треба да постану складишта, уместо да буду коридори. И он је најавио забрану увоза.
Неслагања у ЕУ подривају њене напоре да се постави као непоколебљиви савезник Украјине. Украјински министар пољопривреде Николај Солски затражио је од својих суседа да преиспитају уведене забране. Али пољопривредници у тим земљама биће само још више забринути када почне летња жетва, закључује се у тексту.