Слобода је оно што ми кажемо: Маск изнервирао Брисел и показао колика цензура влада у ЕУ
Друштвена мрежа Твитер напушта "кодекс добре праксе за борбу против дезинформација у Европској унији", што је наљутило званичнике у Унији.
Први је реаговао европски комесар за унутрашње тржиште Тијери Бретон који је рекао да ће обавезе Твитера у овој области остати и по новом закону.
Одлука је стигла након вишемесечних помешаних порука Маска који је рекао да жели да подржи слободу говора на тој друштвеној мрежи, док је инсистирао и да ће подржати Европску унију у њеном цензорском рату.
Како наводи "Политико", чини се да власник даје предност својој посвећености слободи говора у односу на задовољење господара из ЕУ.
Бретон је рекао да законске обавезе Маскове компаније да цензурише садржај који се не допада Европској унији и даље остају, понављајући његове претходне претње да ће платформа бити у потпуности избачена из блока ако се не повинује захтевима Брисела.
"Можете да бежите, али не можете да се сакријете", запретио је Бретон. "Поред добровољних обавеза, борба против дезинформација биће законска обавеза према Закону о дигиталним услугама од 25. августа", поручио је званичник ЕУ.
Twitter leaves EU voluntary Code of Practice against disinformation.But obligations remain. You can run but you can’t hide. Beyond voluntary commitments, fighting disinformation will be legal obligation under #DSA as of August 25.Our teams will be ready for enforcement.
— Thierry Breton (@ThierryBreton) May 26, 2023
Иако је "крсташки рат" против дезинформација за сада добровољан, као што је поменуо Бретон, Закон о дигиталним услугама блока ускоро ће наложити да велике компаније друштвених мрежа превентивно цензуришу одређени садржај, изјаве, ставове и мишљења које Брисел сматра недопустивим.
Кодекс добре праксе је добровољни правилник који је прошле године ажуриран и укључује обавезе компанија попут "Твитера", "Мете" и "Алфабета".
Иако није обавезно, учешће компанија у кодексу је осмишљено да помогне да се неке од обавеза ових фирми надокнаде у оквиру засебног и обавезног Закона о дигиталним услугама — нових правила друштвених медија која предвиђају казне и до 6 одсто годишњег прихода компаније.
Према предстојећим прописима, свака платформа која одбија да се придржава правила ризикује да добије велике новчане казне, као и потенцијалну забрану рада у Унији.
Међутим, недавна Маскова политика у Сједињеним Државама могла би мало да отежа ствари Бриселу, с тим што се милијардер недавно умешао у председничку кампању Рона Десантиса.
Као последица тога што су Бретон и његове колеге из ЕУ дошле у сукоб са Маском у вези са слободом говора, блок би могао да стекне низ веома утицајних непријатеља.
Подсетимо, Маск и Бретон су ушли у сукоб већ првог дана када је милијардер преузео компанију. Када је Маск на Твитеру објавио "птица је ослобођена", као поруку да је преузео управљање, Бретон му је одмах одговорио: "Заправо Илоне, унутар ЕУ птица ће летети по нашим правилима".
👋 @elonmusk In Europe, the bird will fly by our 🇪🇺 rules.#DSAhttps://t.co/95W3qzYsal
— Thierry Breton (@ThierryBreton) October 28, 2022