Свет

Званичници САД: Европа све више криви Америку за кризу, може одустати од санкција Русији

Званичници САД у ЕУ упозоравају Вашингтон да је европско грађанство све незадовољније последицама санкција и да криви Вашингтон за текућу економску и енергетску кризу
Званичници САД: Европа све више криви Америку за кризу, може одустати од санкција Русијиwww.globallookpress.com © Jens Buttner/dpa

САД су све више забринуте због растућег незадовољства европског становништва око наметања санкција Русији, и сматрају да оно може угрозити уједињени фронт подршке Украјини који је Вашингтон пропагирао од почетка руске војне операције у фебруару.

Амерички званичници распоређени у Европи упозорили су Вашингтон да све незадовољније становништво неких европских земаља подржава Русију и криви САД за вртоглави раст инфлације.

То незадовољство могло би да наведе европске лидере да одустану од санкција, указују званични извештаји, а преноси "Политико".

Вашингтон тренутно покушава да нађе решење како да наведе Европу да се придржава америчке стратегије за подршку Украјини, јер сматра да би било какве пукотине у уједињеном фронту Запада могле да користе Русији на терену али и ван њега, рекли су високи амерички званичници САД.

"Бринем о могућем расцепу између САД и Европе зато што су САД боље позициониране када су енергенти у питању, пошто смо ми велики произвођач", изјавила је бивша директорка за Русију у националном савету безбедности САД Фиона Хил.

"Требало је раније да размишљамо о томе," додала је она.

Стејт департмент је одбио да коментарише ове наводе.

Одлука Кремља да на западне санкције прекидањем испоруке енергената као одговор довела је до тога да се многе европске престонице сада "баве енергетском кризом" уместо подршком Украјини, изјаво је директор европског програма у Центру за стратешке и међународне студије Макс Бергман.

Земље ЕУ "се заиста муче са енергетском кризом и уводе економске олакшице попут оних за време пандемије ковида 19 не би ли становништво прегурало зиму", додао је он.

Пентагон у међувремену наставља да убеђује НАТО савезнике да не попусте у слању оружја Украјини. Министар одбране САД Лојд Остин је на састанку са лидерима НАТО земаља у октобру навео да се Украјини мора слати још оружја, укључујући и опрему компатибилну са НАТО арсеналом.

Остин је истом приликом изјавио да не види како би се украјински захтев за приступ НАТО-у не могао остварити у наредном периоду.

Економска и енергетска криза довела је до рекордних стопа инфлације у земљама ЕУ и региона. Главни градови земаља попут Британије, Шпаније, Француске и Немачке били су поприште интензивних протеста становништва незадовољног све лошијим условима живота.

Председник Русије Владимир Путин претходно је позвао земље Запада да престану са испоруком оружја Украјини са образложењем да оне само продужавају сукоб.

Ни у САД није много боље

Бајденова администрација наишла је на критике због континуираног слања новца и оружја Украјини и "код куће". 

Непосредно пре међуизбора, идер републиканаца у Представничком дому САД Кевин Макарти изјавио је да ће Вашингтон престати са слањем "бланко чекова" Украјини уколико његова партија оствари већину у Конгресу, док су накнадно многи други "црвени" испољили слично мишљење

"Неморално је терати људе да се боре у рату за који сматрамо да не могу победити", изјавио је председник републинканске хуманитарне организацјие "Стојимо заједно" Ден Колдвел.

Имајући у виду распрострањеност таквог сентимента међу "црвеним" редовима, многи медији и аналитичари сматрају да би републиканска већина у Конгресу могла значини драстично смањење или прекидање војног и финансијског помагања Украјине.

Макарти је у среду прогласио да је његова странка на изборима остварила већину у Представничком дому.

image