Свет

Борељ: Разарање у Гази је можда веће него у нацистичкој Немачкој

Цивилне жртве чине 60 до 70 одсто укупног броја погинулих у Појасу Газе и да је 85 одсто становника интерно расељено
Борељ: Разарање у Гази је можда веће него у нацистичкој Немачкој© AP Photo/Ohad Zwigenberg_Tanjug

Ситуација у Појасу Газе је "катастрофална и апокалиптична", а разарање је пропорционално "чак и веће" од оног у Немачкој у Другом светском рату, оцена је високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Жозепа Бореља.

Он је после састанка министара спољних послова ЕУ рекао да је последица израелског војног одговора на нападе Хамаса 7. октобра "невероватан број цивилних жртава".

Министарство здравља у Појасу Газе објавило је данас да је у израелским бомбардовањима те палестинске територије од почетка рата између Израела и палестинског исламског Хамаса 7. октобра погинуло 18.205 људи.

Високи представник ЕУ је рекао да су смртоносни напади Хамаса зацементирали место те организације на ЕУ листи терористичких, али је додао да сматра израелску војну операцију несразмерном због смрти многих цивила и велике штете причињене цивилној имовини и инфраструктури.

Он је нагласио да људска патња представља изазов без преседана за међународну заједницу, те да цивилне жртве чине 60 до 70 одсто укупног броја погинулих и да је 85 одсто становника интерно расељено.

"Уништење зграда у Гази је пропорционално мање-више или чак веће него разарање које су претрпели немачки градови током Другог светског рата", рекао је Борељ за шпанску телевизију РТВЕ.

Упозорио је да је најновији пораст насиља на тим подручјима омогућио проширење израелске окупације "четири пута више него пре 30 година када је потписан споразум из Осла".

Палестинска ослободилачка организација (ПЛО) и Израел 1993. године потписали су Споразум из Осла који је Палестинцима омогућио облик грађанске власти.

Преговори, међутим, нису успели да осигурају мировни споразум који би довео до успостављања државе Палестине.

Мировни преговори између Палестинаца и Израелаца под покровитељством Сједињених Америчких Држава (САД) пропали су у априлу 2014. године, када је Тел Авив одбио да заустави изградњу насеља и ослободи палестинске затворенике приведене у периоду пре 1993. године.

image