Свет

Проблеми у УН: Да ли трансродни модели треба да штите права жена?

Британски сектор организације УН за заштиту жена нашао се на удару активиста након одабира трансродне особе (биолошког мушкарца) за заштитно лице
Проблеми у УН: Да ли трансродни модели треба да штите права жена?© Photo by Gareth Cattermole/Getty Images

Поводом одлуке британског огранка организације УН за заштиту жена да именује трансродну жену за њиховог амбасадора, реаговале су бројне организације за заштиту жена и изразиле своје неодобравање. 

Именовање модела Монро Бергдорф (36) – трансродне жене која је рођена као мушкарац – за заштитно лице тела које има за циљ "оснаживање равноправности жена на глобалном нивоу у оквиру цивилног друштва, владе и корпоративног сектора", активисти за права жена назвали су "разочаравајућим", пише британски "Телеграф".

Организације "Фер плеј вимен", "Секс метерс", "Трансџендер тренд" и "Мрежа за заштиту женских права" побуниле су се у заједничком саопштењу и навеле да желе да изразе "ужаснутост и разочарање због именовања Монро Брегдорфa за позицију представника британских жена у агенцији УН за родну раврноправност и оснаживање жена".

"Бергдорф је неподесан у сваком погледу. Његов добро изрекламирани активизам не односи се на жене. Та особа се противила помињању женских тела", наводе активисти, преноси "Телеграф".

Бергдорф је раније била лице кампање "Повуци црту", посвећеној заустављању насиља над женама и девојчицама.

"Невероватно сам поносна што сам преузела нову улогу у агенцији УН за родну раврноправност и оснаживање жена, рад са УН била је моја лична амбиција и сан откако сам почела да се бавим активизмом пре више од једне деценије. То је одговорност коју не схватам олако", наводи Брегдорф, додајући да ће наставити да скреће пажњу на системски и друштвени утицај мизогиније, трансфобије и родне неједнакости у Великој Британији. 

image