Абортус као верско право сатаниста: Тужбе против савезних држава и ритуали уништења
Група Сатанистички храм (ТСТ) не одустаје од покушаја да поништи забране абортуса у појединим америчким савезним државама подносећи тужбе пред судом у којима тврди да је абортус део њихове религије.
Са седиштем у Салему, Масачусетс, они су поднели тужбе у Мисурију, Индијани, Тексасу и Ајдаху, али за сада без успеха, пише "Епок тајмс".
То није спречило ову организацију да подноси нове тужбе позивајући се на слободу вероисповести како би зауставила забрану абортуса, наводи се на њиховој веб страници.
ТСТ је, како се подсећа, недавно приредила сатанистичку празничну изложбу током Божића у престоници Ајове са сребрном козјом главом на крвавоцрвеној хаљини. Статуа Бафомета је делила простор са божићним приказом све док није обезглављена.
За то је био заслужан пензионисани пилот борбеног авиона америчке морнарице који се кандидовао за функцију у Мисисипију Мајкл Касиди. Хришћански конзервативац је почетком фебруара прикупио 120.000 долара за судске трошкове након што је оптужен због рушења статуе. Недавно су тужиоци објавили да га терете за кривично дело почињено из мржње.
ТСТ је осмислио ритуал абортуса за који тврди да ће жене изузети од закона њихових држава. Ритуал, заједно са новом клиником за абортус ТСТ-а у Новом Мексику, представљен је у новембарском часопису "Космополитен".
ТСТ је своју клинику назвао "Сатанистичка клиника за абортус за маме Семјуела Алита", подсмевајући се судији Врховног суда САД који је написао највећи део судске одлуке у предмету Добс против Џексонове женске здравствене организације којом су поништена ранија правила о абортусу.
Сатанисти имају и свој ритуал абортуса са рецитовањем два њихова принципа који, како наводе, одражавају идеју телесне аутономије.
"Сатански ритуал абортуса је ритуал уништавања који служи као заштитни обред. Његова сврха је да одбаци кривицу, стид и менталну нелагодност које пацијент може да доживи због избора да има легалан и медицински сигуран абортус", објашњавају они на свом сајту.
Даље тврде да се ослањају на неколико правних аргумената: да ускраћивање права на абортус њиховим члановима угрожава њихова верска права да учествују у ритуалу абортуса, да приморавање некога да носи нежељено дете представља одузимање материце жене без надокнаде, као и да је принудна трудноћа сродна ропству чиме се крши 13. амандман који забрањује ропство.
Адвокат групе "Грађани у одбрани слободе" Џонатан Халихан из Тексаса рекао је за "Епок тајмс" да одлука Високог суда у случају Добс подразумева да Устав не задире у право на абортус, остављајући савезним државама да то питање регулишу. ТСТ своје тужбе базира на Закону о верским слободама или сличним прописима које постоје у савезним државама.
То је покушај да се призна уставно право на абортус што је у директној супротности са одлуком у случају Добс, објашњава Халихан.
"Иако судови у принципу не преиспитују искреност верских уверења, тврдња да верска уверења захтевају од чланова да траже абортус тешко ће проћи на суду", рекао је тексашки адвокат.
Упитан за коментар на ову тему, један од оснивача ТСТ-а Лусијен Гревс рекао је да критичари немају монопол над слободом вероисповести. С друге стране, извршна директорка организације "Пролав министрис" Еби Џонсон доводи у питање идеју религије без бога.
"Занимљиво је да траже изузеће по верском основу, а изнова и изнова понављају да сатанизам није религија и да не верују у Бога", рекла је Џонсон за "Епок тајмс".
Врховни суд је врло јасно рекао да није допуштено позивати се на верска уверења како би тражио шта год ти падне на памет, указује извршни директор "Пролајф акционе лиге" Ерик Шајдлер.
Реторика ТСТ-а о праву на избор занемарује чињенице о абортусу, каже Шајдлер и наводи да студија Националне библиотеке медицине из 2023. показује да око 60 одсто жена које обаве абортус осећа "висок ниво притиска" да то учини.
Владина студија из 2021, такође, показала је да више од 90 одсто биолога сматра да живот почиње приликом зачећа.