Свет

Пљуште "родитељске" честитке Приштини: Помињу се обавезе, међусобно признање, али и Русија

Амерички државни секретар навео је да Сједињене Државе верују да је будућност тзв. Косова у Европи и евроатлантским институцијама, а амерички амбасадор захваљује Приштини што је дигла глас против Русије и прихватила оне који су потражили уточиште у овој "држави"
Пљуште "родитељске" честитке Приштини: Помињу се обавезе, међусобно признање, али и Русија© Tanjug/AP Photo/Armando Babani

Приштина данас прославља самопроглашену независност, а честитке и поздрави пљуште прво од оних који се према тзв. држави понашају као родитељи, и то они лоши.

Праштајући јој све "дечије несташлуке", међу којима су и злочини против цивила, гажење основних људских  права, отимање светиња и удар на вековно верско и културно наслеђе, страни представници у Приштини сад им приписују просперитет, улогу помиритеља у региону, па чак их представљају као уточиште угроженима, ни мање ни више него од Русије. 

Неизоставно, награда за сва та (не)дела је обећање да ће притиснути Београд да обезбеди међусобно признање.

Прво је амерички државни секретар Ентони Блинкен упутио честитку поводом 16 година од проглашења независности тзв. Косова уз поруку да их САД охрабрују да спроведу своје обавезе и наставе са дијалогом како би се постигао свеобухватни споразум о нормализацији са Србијом на путу ка коначном међусобном признању.

Блинкен је навео да Сједињене Државе цене трајно партнерство са тзв. Косовом, укорењено у међусобном разумевању, заједничким вредностима и пријатељству људи.

"Док настављате да напредујете у јачању демократских институција и промовисању владавине права, ми ћемо наставити да подржавамо мултиетничко Косово које унапређује сигурнији и просперитетнији регион. Сједињене Државе охрабрују Косово да спроведе своје обавезе и настави даље кроз дијалог уз посредовање ЕУ како би се постигао свеобухватни споразум о нормализацији са Србијом, на путу ка коначном међусобном признању", навео је Блинкен.

Он је навео да Сједињене Државе верују да је будућност тзв. Косова у Европи и евроатлантским институцијама.

"Подржавамо тежње изнете у Вашој декларацији о независности и уставу да 'допринесете стабилности региона и целе Европе стварањем добросуседских односа и сарадње'. Поздрављамо чврсту подршку Косова Украјини против бруталног и неправедног рата Русије и захвални смо на великодушној помоћи Косова новинарима и другима који су потражили уточиште у вашој земљи. Радујем се продубљивању нашег партнерства у јачању демократије и стварању услова за Косово и све његове грађане да напредују у сигурнијем, стабилнијем и просперитетнијем свету", истакао је Блинкен.

Одмах за Блинкеном, стигла је честитка и од америчког амбасадора Џефрија Ховенијера у Приштини.

"Сједињене Државе цене наше трајно партнерство, укорењено у међусобном разумевању, заједничким вредностима и пријатељству наших грађана. Док напредујете у јачању демократских институција и промовисању владавине права, ми ћемо наставити да подржавамо мултиетничко Косово које доприноси стабилности региона. Сједињене Државе охрабрују Косово да спроведе своје обавезе и настави даље кроз дијалог уз посредовање ЕУ како би се постигао свеобухватни споразум о нормализацији са Србијом, на путу ка коначном међусобном признању", објавио је Ховенијер саопштење Стејт департмента на Иксу.

Додаје да САД поздрављају чврсту подршку тзв. Косова Украјини против бруталног и неправедног рата Русије и захвални смо на великодушној помоћи новинарима и другима који су потражили уточиште у овој "држави".

Парламент у Приштини је 17. Фебруара 2008. године на ванредној седници једнострано прогласио независност. За ту одлуку гласало је свих 109 албанских посланика.

Данас тзв. Косово као независну државу не признаје више од 100 земаља, укључујући пет држава чланица Европске уније - Шпанију, Кипар, Словачку, Румунију и Грчку.

Тзв. Косово још увек није члан Уједињених нација, Европске уније, Савета Европе, Светске трговинске организације и других.

image